TGDF Başkanı Demir Şarman, Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırladı

TGDF Başkanı Demir Şarman, Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırladı

TGDF Başkanı Demir Şarman, Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırladı

Türkiye Gıda ve içecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Demir Şarman, Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırladı.              

Çin Halk Cumhuriyeti, 1,4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en büyük 2. ekonomisi. Ancak Türkiye, Asya ekonomilerinin lokomotifi olan Çin pazarını yeterince değerlendiremiyor.

Ülkemiz gıda ve içecek sektörünün çatı örgütü TGDF, başta Çin olmak üzere Asya ekonomilerindeki potansiyeli değerlendirmek amacıyla ciddi bir insiyatif alarak, yoğun çalışmalar neticesinde Çin’de TGDF Çin Dış Ticaret Ofisi unvanıyla temsilciliğini açtı.

Bu gelişmenin ardından TGDF Başkanı Demir Şarman Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırladı ve ajansın sorularını yanıtladı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi devlet haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı, Çin'deki en üst düzey devlet medya organı. Haber ajansı olmasının yanında yayıncılık faaliyetlerini de sürdürüyor.

Ziyarette CIIE Fuarı konuşuldu

Ziyaretin gündeminde Kasım ayında 5. kez düzenlenecek olan CIIE Fuarı (China International Import Expo, T. Çin Uluslararası İthalat Fuarı) vardı. İlk kez 2017’de duyurulan ve 2018 yılından beri düzenlenen CIIE Fuarı, Çin Ticaret Bakanlığı’nca organize ediliyor. Fuarda dünyanın dört bir yanından devlet yetkilileri, iş çevreleri, profesyonelleri bir araya geliyor ve Çin pazarı tanıtılıyor. Türk gıda ve içecek sanayiinin fuarda doğru ve güçlü bir şekilde temsil edilmesi, bu ülke ile ticaretimizin hak ettiği konuma gelmesi açısından çok büyük önem taşıyor.

Ziyarette fuarı değerlendiren TGDF Başkanı Demir Şarman CIEE Fuarı’nın Çin Halk Cumhuriyeti ile ticari potansiyeli geliştirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu, bu yıl TGDF Çin Ofisi Üyesi şirketlerin fuarda yerini aldığını ve önümüzdeki yıllarda Fuara ilginin katlanarak devam edeceğini belirtti.

Close