Gıda Özgünlüğü: İşletmenizi Gıda Sahteciliğinden Korumaya Yardımcı Olacak Beş Adım

Bu basit kılavuz, her boyutta yiyecek ve içecek üreticisinin tedarik zincirindeki sahtecilik risklerini belirleme, bunları önceliklendirme ve yönetmelerine yardımcı olarak işletmelerini gıda sahteciliğinden korumalarını sağlamaya yönelik adımları içermektedir.

  • 1’inci adım: Tedarik zincirinizin haritasını çıkarın
  • 2’nci adım: Riskleri, etkilerini ve fırsatları tanımlayın
  • 3’üncü adım: Bulgularınızı değerlendirin ve önceliklendirin
  • 4’üncü adım: Bir eylem planı oluşturun
  • 5’inci adım: Uygulayın, izleyin, gözden geçirin ve sonuçları tartışın
  • Küçük işletmelere yardım

Yiyecek ve içecek üreticileri tüketicilere seçenekler, uygun fiyat, kalite istikrarı sunmak ve arzın devamlılığını sağlamak için tedarik zincirine güvenmektedir. İster karmaşık ister basit olsun, bütün tedarik zincirleri uygun şekilde önlemler alınmasını gerektiren riskler barındırabilir. Küresel tedarik sistemi artan nüfus, sınırlı kaynaklara yükselen talep ve değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle giderek artan bir baskıya maruz kalırken, şirketler gıda sahteciliği potansiyeli konusunda uyanık olmalı, gıdalarda sahtecilik risklerini belirlemek ve önemek için müşterileri ve tedarikçileri ile aktif olarak çalışmalıdır.

Gıda sahteciliği bir gıdanın müşteri ya da tüketiciyi yanıltarak parasal kazanç elde etmek amacıyla kasıtlı olarak piyasaya sürülmesi yoluyla ortaya çıkmaktadır. Çok farklı sahtecilik türleri mümkün olsa da gıda sahteciliği ile ilgili otoriteler iki temel çeşide değinmektedir: uygun olmayan ve zararlı olma potansiyeli taşıyan gıdaların satışa çıkarılması ile gıdalar hakkında kasıtlı olarak yanıltıcı bilgiler verilmesi. Sağlam bir mevzuat çerçevesi yanında bilgi paylaşımı ve analizlerin de güçlendirilmesi, sahteciliğin en aza indirilmesi ile ürün ve tedarik zincirlerinin bütünlüğünün korunmasını amaçlayan sektör girişimlerinin bilinçli şekilde yürütülebilmesi için elzemdir. TGDF’nin sahtecilik vakalarının önlenmesi ve ufuktaki risklerin taranması konusunda desteği üyelerle, uzman kuruluşlarla, perakendecilerle ve diğer paydaşlarla Türkiye, Avrupa ve dünya çapında aktif çalışmalarda bulunmayı içermektedir.

Close