Kurumsal İletişim ve Üye İlişkileri Komisyonu

Beslenme alışkanlıklarını ve sağlıklı yaşamı iyileştirmek tüm toplumlar için temel sorun olmakla birlikte birçok farklı sosyoekonomik ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Gıda ve içecek endüstrisi bu soruna yanıt vermek için kullanabileceği birçok farklı araca sahiptir. TGDF, tüketicileri yeterli, dengeli beslenme, ambalajlı gıdalar konusunda ve ürün etiket bilgileri hakkında  bilgilendirmek ve bilinçlendirmeyi hedeflemektedir.

TGDF, sağlıklı yaşamı teşvik edici yeni gıdaları geliştirilmesi için , yağ, şeker ve tuz vb oranı azaltılmış nitelikte besinlerin üretimini arttırmayı hedeflemektedir. Ayrıca fiziksel aktiviteyi teşvik etmek için  Sağlık Bakanlığı ile çalışmalarına devam etmektedir. Beslenmeye ve beslenme kaynaklı hastalıklara ilişkin ( obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları…) ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğine içesindedir.

Açık ve kolay anlaşılır etiketleme uygulamaları tüketicilere ihtiyaçları olan besin bilgilendirmesini sağlayarak daha akıllı seçimler yapmalarını sağlar. TGDF, üreticilerin etiketleme gereksinimlerini karşılayıp karşılamadıklarını veya tüketicilere yeni değer katıp katmadıklarını ortaya çıkarmak için pragmatik bir değerlendirme yaklaşım çağrısında bulunmaktadır. Bilgi kirliliği ile bilimsel verilere, araştırma sonuçlarına dayalı argümanlar ile mücadele ederek, ambalajlı ürünlerle ilgili negatif algının bilimsel verilerle giderilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca , reklam ve pazarlama faaliyetlerinin uluslararası uygulamalar dikkate alınarak tüketicilerin doğru seçimler yapmalarını sağlayacak şekilde geliştirilmesi ve gerekli önlemleri almak için teşvik etmektedir.

SORUMLU BAŞKAN

ZEYNEP SUNGU

zeynep_sungu-komite

Close