TGDF Vizyon – Haziran 2024 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Haziran 2024 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Haziran 2024 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar,

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı kararla 2019 yılından itibaren kutlanmaya başlanan “Dünya Gıda Güvenilirliği Günü” kapsamında, 7 Haziran’da, Ankara’da, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ev sahipliğinde “Gıda Güvenilirliği: Beklenmeyene Hazır Ol!” temalı etkinlik düzenledik.

Etkinliğe; Tarım ve Orman Bakanımız, Gıda ve Kontrol Genel Müdürümüz ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) temsilcileri ile Bakanlık Genel Müdürleri, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademi çevresinden çok sayıda davetli katıldı.

Gıda güvenilirliği, toplum sağlığının korunması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması açısından büyük öneme sahiptir. “Dünya Gıda Güvenilirliği Günü” etkinliğimiz, küresel düzeyde farkındalık yaratmak ve gıda güvenilirliğinin önemini hatırlatmak açısından bize önemli bir fırsat sunmuştur.

Gıda güvenilirliğini sağlamak, sadece üreticilerin değil, tüm paydaşların ortak sorumluluğudur. Bu yüzden üreticiler, tedarikçiler, dağıtıcılar, perakendeciler, tüketiciler, kamu ve akademi olarak hepimizin, güvenilir gıda zincirini oluşturan halkalar olduğumuzu bir kez daha vurguladık.

Unutmayalım ki, sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim herkesin temel insani hakkıdır ve bu hakkı koruma sorumluluğu hepimizi ilgilendirmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar sadece sağlığımızı değil, aynı zamanda ülkemizin ekonomik ve sosyal refahını da etkileyen bir unsurdur.

Dolayısıyla tüketicilerin ve toplumun gıda güvenilirliği konusunda bilinçlendirilmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarına ağırlık vermeyi çok önemsiyoruz. Böylece hem tüketicilerin bilinçli tercihler yapmasını sağlayacak hem de üreticilerin sorumluluklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağız.

Sevgili Dostlar,

İşte bu bağlamda; “gıda sektöründe bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi ve gıda okuryazarlığının artırılması” amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği protokolü imzaladık.

Gıda okuryazarlığının artırılmasıyla, gıda ve beslenme konularında doğru ve güvenilir bilgilendirme yapılmasını sağlamayı ve bilgi kirliliğiyle mücadeleyi amaçladığımız bu protokol, ülkemizin gıda güvenilirliği ve halk sağlığı konusundaki kararlılığının somut bir göstergesidir. Gıda güvenilirliği konusunda toplumda geniş bir farkındalık yaratmak ve gıda okuryazarlığı bilincini yaygınlaştırmayı amaçlayan protokol, kamu ve özel sektörün gıda güvenilirliği konusunda birlikte hareket etmesinin güzel bir örneğidir.

Sektörümüzün temsilcileri olarak, halkımızın güvenilir gıdaya erişimini sağlamak ve bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Sizlere daha önceki mesajlarımızda, Strateji Çalışmaları kapsamında “Gıda Okur Yazarlığı ve Dezenformasyonla Mücadele” konulu çalışma grubu oluşturmakta olduğumuzu aktarmış ve sizleri katılıma davet etmiştik. Bu davetimiz Federasyonumuz çatısı altındaki tüm firmaların temsilcilerine açıktır. Bu vesile ile yinelemek isteriz.

Kıymetli Arkadaşlar,

Bu ay paylaşmanın, yardımlaşmanın ve ihtiyaç sahiplerine el uzatmanın simgesi olan Kurban Bayramı’nı da kutladık.

Bayram boyunca gösterdiğimiz dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma örnekleriyle, millet olarak ne kadar güçlü bir bağa sahip olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Bu bayramın getirdiği birlik ve beraberlik duygusunun yıl boyunca sürmesini diliyorum.

Bir dahaki vizyonda buluşmak arzusuyla sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

Close