TGDF, Bakan Yardımcısı Pakdil’i ziyaret etti

TGDF, Bakan Yardımcısı Pakdil’i ziyaret etti

TGDF, Bakan Yardımcısı Pakdil’i ziyaret etti

Toplantı açılışında konuşan TGDF Başkanı Demir Şarman, sektörün güncel durumunu aktarmak ve mevcut sorunlar ile çözüm önerilerini görüşmek için Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil ile bir araya geldiklerini söyledi, Türk gıda sektörünün ülke ekonomisinin önemli lokomotifi olduğunu vurguladı.

Demir Şarman Başkanlığındaki TGDF heyeti, 1 Haziran 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil ile bir araya geldi. Yapılan Sektörel Değerlendirme Toplantısında TGDF bünyesindeki 20 derneğin temsilcileri de bulundu.

Toplantıda sektör genelinin ve alt sektörlerin karşı karşıya kaldığı sorunlar, çözüm önerileri ve talepleri iletildi. Olumlu bir havada geçen Sektörel Değerlendirme Toplantısı açılışında konuşan TGDF Başkanı Demir Şarman, sektörün girdi maliyetlerindeki artışlardan kaynaklanan sorunlarına ilişkin bilgi verdi.

Demir Şarman; küresel hammadde tedarikindeki sıkıntılar, tedarik zincirindeki kesintiler ve girdi maliyetlerindeki artışlar gibi birçok olumsuzluğa rağmen, sektörün kesintisiz üretime devam etmek için büyük bir özveriyle çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

Konuşmasında özellikle ham madde tedarik zincirinin Rusya-Ukrayna savaşından olumsuz yönde etkilendiğine de değinen Şarman, gerek ulusal gerekse bölgesel ihracat kısıtlamalarının gıda zincirinin sürdürülebilirliğini zora soktuğunu vurguladı.

Sektörün KDV alacakları konusunda büyük bir finansman yüküyle karşı karşıya olduğunu da belirten Şarman, özellikle Yeşil Mutabakat sürecine uyumun da birincil üretimden başlayarak zincirin tüm halkaları üzerine getireceği bir maliyetin olduğunu, buna da şimdiden hazırlıklı olmak gerektiğini aktardı.

Sektör temsilcileri sorun ve çözüm önerilerini aktardı

SETBİR adına İsa Coşkun, PDD adına Ahmet Yaşar Ötken, SALKONDER adına Hakan Turan, ABUDER adına Aydın Acun, SİRKEDER Gürhan Güven, SUDER adına Hüseyin Karamehmetoğlu, TMSD adına Abdülkadir Külahçıoğu, ETBİR adına Ahmet Yücesan, BALDER adına Özen Altıparmak, ORGÜDER adına Ayhan Sümerli, MEDER adına Buğra Uşaklı, MEYED adına Osman Güldüoğlu, BMÜD adına Sarper Şimşek, ASÜD adına Burhan Sakkaoğlu, YUSAD adına Ufuk Alpat, ALKİDER adına Ufuk Alpat, BESD-BİR adına Aslı İlgen, GİSDER adına Tülay Aktan’nın katılım sağladığı toplantıda tüm sektör temsilcileri kendi alt ilişkin sorun ve çözüm önerilerini aktardı

Close