TGDF Vizyon – Nisan 2024 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Nisan 2024 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Nisan 2024 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar,

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve heyecanla kutladık. Türk milletinin özgürlüğünü ve egemenliğini ilan ettiği bu özel günde, ulusal egemenliğimizi ve çocuklarımızın bayramını kutlarken, onları geleceğe hazırlamak için daha çok çalışmamız gerektiğini de her fırsatta birbirimize hatırlatmaya devam ediyoruz.

Egemenlik ve özgürlük kavramlarının tüm çocuklarımızın yaşamlarına işlediği bir Türkiye için, hep birlikte daha güçlü adımlar atalım. Bugün, geleceğimizin aydınlık yüzleri çocuklarımıza sadece sevgi ve şefkat değil, aynı zamanda güçlü bir gelecek vadetmek için çalışalım. Onların eğitimlerine ve gelişimlerine verdiğimiz değer, toplumumuzun aydınlık yarınlarını şekillendirecek en önemli yatırımdır. Özellikle eğitim konusunda ülkemizin daha güçlü daha iddialı olması hepimizin ortak idealidir.

Sivil toplum kuruluşlarında gösterdiğimiz aktif rol ve katılımımızla, toplumumuzun her kesiminden gelen çocukların haklarını ve ihtiyaçlarını gözetmek için çaba gösteriyoruz. Bu çaba, ülkemizin her köşesinde eşit fırsatlar ve adaletin sağlanması için önemli bir adımdır. Çocuklarımızın yüzlerindeki gülümsemenin hiç solmaması dileğiyle nice mutlu, gururlu ve huzurlu 23 Nisan’lara ulaşmayı temenni ediyoruz.

Sevgili Dostlar,

Federasyonumuz ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye iş birliğiyle İstanbul’da, FAO Özel Sektör Danışma Toplantısı düzenlendi. 14-17 Mayıs 2024 tarihlerinde Moldova’nın ev sahipliğinde Roma’da yapılacak 34. FAO Avrupa Bölgesel Konferansı’ndan önce Türk gıda ve tarım şirketlerinin temsilcilerini bir araya getiren toplantıda, sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerinin dönüşümü için güncel öncelikler ve özel sektörün oynayabileceği role ilişkin FAO ile özel sektör temsilcileri arasında fikir alışverişinde bulunuldu.

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Ülkemizde tarım ve gıda sektörü, sadece Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) ve istihdama sağladığı büyük katkı değil, aynı zamanda gıda güvenliği ve gıda yeterliliği açısından da kritik önem taşıyan bir sektördür. Her zaman belirttiğimiz gibi, kırsal kesimlerde yaşayan nüfus için ekonomik kalkınma ve sosyal denge sağlayan tarım ve gıda sektörü, önemli ihracat potansiyeli de barındırmaktadır.

Ancak işçilik ücretleri, navlun bedelleri ve tarımsal girdi fiyatlarındaki artışların üretim maliyetlerini yükseltmesi sektördeki üreticilerimizin küresel piyasalarda rekabet gücünü zayıflatmakta ve ihracat potansiyelini olumsuz yönde etkilemektedir.

Geçtiğimiz şubat ayında, tarım ve gıda sektöründeki üreticilerimizin küresel piyasalarda rekabet edebilirliğini ve ihracat potansiyelini artırmak için etkili ihracat destek mekanizmalarının gerekli olduğu çağrısında bulunmuştuk.

Sektörde ihracat yapan üreticilerimizin desteklenmesinin gerekli olduğu düşüncesiyle şimdi de 8 Mayıs 2024 tarihinde, Ankara Bilkent Otel’de, Ticaret Bakanlığı ve Federasyonumuz iş birliği ile “Tarım ve Gıda Sektöründe İhracat Kabiliyetimizi Güçlendirmek için Öneriler, Yeni Modeller Çalıştayı” düzenleyeceğiz. Hem Ticaret hem de Tarım ve Orman Bakan Yardımcılarımızın liderliğinde, her iki bakanlıktan konuyla ilgili yetkililerin katılacağı çalıştaya, Federasyonumuza üye dernek başkanlarımızın, Federasyon temsilcilerimizin ve üye şirketlerimizdeki uzmanlarımızın katılımını da bekliyoruz.

Çalıştayın verimli ve faydalı geçeceğine, tarım ve gıda sektöründeki üreticilerimizin ihracat kabiliyetini desteklemede önemli sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum.

Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

Close