TGDF Vizyon – Eylül 2022 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Eylül 2022 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Eylül 2022 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar,

Bir TGDF Vizyon ile yine birlikteyiz. Sonbahara girerken dünya ekonomisi alarm vermeye devam ediyor. Enflasyon ülkemizde olduğu gibi dünyada da normalin üzerinde seyrederken ülkeler para politikalarında sıkılaşma eğilimini sürdürüyor. Avrupa’da doğalgaz fiyatları rekor seviyelere ulaşırken dev ekonomilerde daralma endişesi sürüyor.

Sektör olarak dış ticaretimizin en yoğun olduğu Avrupa’daki ekonomik gelişmelerin bizi etkilemesi doğal. Pandemiden de öğrendiğimiz üzere küresel krizlerden en az zararla çıkmamızın gereklerinden biri de tedarikçilerimizi ve alıcılarımızı çeşitlendirmek. Yoğun girişimlerimiz sonucu Federasyonumuzun Çin Hükümetince resmi olarak tanınması sayesinde kurduğumuz Şangay temsilciliğimiz, Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’da yeni pazar fırsatlarını değerlendirmeniz için sizlere yardımcı olmaya hazır.

Biz, yerküredeki tüm insanlar, insanlığın sürdürülebilir bir yaşamı henüz benimseyememiş olmasının faturasını bazen savaş, bazen ekonomik bunalımlar, çevre felaketleri, kuraklık, hatta pandemi benzeri krizler ile ödüyoruz. Bu konuda dünya ne yapıyor?

Birleşmiş Milletler (BM) geleceğimizin garanti altına alınabilmesi için gerekli adımları içeren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ortaya koyuyor. Federasyon olarak her fırsatta dile getirdiğimiz üzere biz de bu amaçlara ulaşmak için üzerimize düşeni yapma konusunda kararlıyız. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile imzaladığımız mutabakat anlaşması da bu temele dayanıyor.

Bildiğiniz üzere 16 Ekim Dünya Gıda Günü. Bu yıl “Kimseyi Geride Bırakma” teması altında düzenlenecek etkinliklerde yeryüzünde kimsenin açlık çekmemesi için neler yapılabileceği tartışılacak. Biz de TGDF olarak bir ilke imza atacağız; Dünya Gıda Günü Konferansı’nı Tarım ve Orman Bakanlığı ile FAO’nun da katılımıyla Ankara’da düzenleyeceğiz. Bu konuda emeği geçen tüm üyelerimize şimdiden teşekkür ediyorum.

TGDF olarak “sürdürülebilirlik” adına yaptıklarımız bununla sınırlı kalmıyor. Hatırlayacağınız üzere bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde TGDF Kadın Platformu’nun kuruluşunu duyurmuştuk. Platformumuz hızla çalışmalarına başladı. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından biri “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”. Bu tek başına bir amaç olarak görülse de aslında diğer birçok amaca erişimin de öncülü niteliğinde. Yoksulluğa ve açlığa son verilmesi, topluma nitelikli eğitim sağlanması, insana yakışır iş ve ekonomik büyümenin yakalanması gibi birçok amaca ulaşılabilmesi için temel şartlardan biri cinsiyet eşitsizliğinin hızla giderilmesi.

TGDF olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşma yönündeki adımlarımızdan birini daha bu dönemde atıyoruz. Federasyonumuz, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ile BM Kadın Birimi tarafından ortaya koyulmuş olan Kadınların Güçlenmesi Prensiplerinin sektörümüzün tüm paydaşlarınca benimsenmesi girişimlerine başladı. Ne mutludur ki Türkiye genel anlamda bu prensipler altında imzası bulunan en fazla şirketi barındıran ülkelerden biri. TGDF Vizyon vesilesiyle şirketlerimizi bu prensiplerin imzacısı olmaya çağırıyor, Türk gıda ve içecek sanayii olarak bu konuda dünyada en üst sıralara yerleşebileceğimize gönülden inanıyorum.

Her türlü konuyla ilgili olarak bize e-mail ve telefonlarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatıyor, TGDF Ailesi adına sizleri saygıyla selamlıyorum. Esen kalın.

Close