TGDF'ye katılımlar devam ediyor

TGDF'ye katılımlar devam ediyor

TGDF’ye katılımlar devam ediyor

Türk gıda ve içecek sektörünün en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), büyümeye devam ediyor. TGDF’ye son katılan Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) oldu.

Türk gıda ve içecek sektörü, yıllardır sürdürdüğü net ihracatçı konumu ve vatandaşların temel bir gereksinimini sağlaması itibariyle, ülkemiz için en önemli sektörler arasında yer alıyor.

2021 yılı itibariyle 465,9 milyar liralık ciro, 555 bine ulaşan istihdam, toplamda 53 binin üzerinde işletmenin bulunduğu gıda ve içecek sektörü ülkemize 68,1 milyar liralık katma değer sağlıyor.

2003 yılında 10 gıda derneğinin bir araya gelmesi ile kurulan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ise bu önemli sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu konumunda. Sektörün çatı örgütü konumundaki TGDF’nin üyeleri, gıda ve içecek sektörlerinde üretim, istihdam ve ihracatın %95’lik bölümünü karşılıyor.

Kuruluşundan bu yana geçen 20 yıla yakın sürede üye sayısı ve kapsadığı alt sektörler bakımından kapsamını ciddi şekilde genişleten, sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu haline gelen ve kamu yararına aralıksız çalışmalar yürüten TGDF, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) katılımı ile Federasyon çatısı altında 30 sektörel üye derneğe ulaştı.

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) hakkında

Türkiye’de ev dışı tüketim kanalı olarak tarif edilen, her türlü gıda ve ihtiyaç maddelerinin tedarikini ve dağıtımını yapan firmalar arasında dayanışma sağlamak amacıyla kurulan ETÜDER, mesleklerin icrasında kamu kurum ve kuruluşları ile diğer dernek ya da kişilerle olan ilişkilerinde karşılaşılan sorunların çözümlenmesi amacıyla çalışma ve girişimler yapmayı amaçlıyor. Ev dışı servisin verilebilmesi için gerekli standartların oluşturulması ve uygulanması yönünde çalışmalar yapmak, üyelerin meslek grupları arasında haksız rekabete yol açan uygulamaların önlenmesi için çaba sarf etmek, aynı amaçlı derneklerle bir araya gelerek federasyon kurmak veya kurulmuş federasyona katılmak ETÜDER‘in hedeflerini oluşturuyor.

ETÜDER, “ev dışı tüketim kanalı”nın varlığını kamuoyuna duyurmak amacıyla bir araya gelen şirketler tarafından kurulmuş bir dernek. Yapılan işin insan sağlığı için ne kadar önem taşıdığı konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi, Derneğin en önemli amaçlarından biri. Dernek, ülkemizde faaliyet konusuyla ilgili platformları da destekleyerek, ürünün üreticiden tüketiciye kadar olan serüveninin güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor. Gücünü aynı uğurda bir araya gelen firmalardan alan ETÜDER; sektör birliği oluşturmak, depolama, dağıtım, ürün kalitesi, nitelikli personel yetiştirilmesi, genel işletim sisteminin geliştirilmesi gibi konularda danışmanlık sağlayarak sektörel standartların uluslararası normları yakalamasını sağlamak için çalışıyor.

Close