Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TGDF Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TGDF Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TGDF Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu üyelerini, Tarım ve Orman Bakanlığında kabul etti.

Görüşmede, TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman, TGDF Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. İsa Coşkun, TGDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar Ötken, TGDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Cem Şahin, Yönetim Kurulu üyeleri Tülay Aktan, Hakan Turan, Naci Kaplan, Aydın Acun ve TGDF Genel Sekreteri Nihal Ayşe Mortepe yer aldı.

TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerinden sektörün talep ve sorunlarıyla ilgili bilgi alan Yumaklı, bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarıyla her türlü iş birliğine açık olduklarını söyledi.

Gıda güvenliği ve vatandaşların güvenilir gıdaya erişimi konusunda büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Yumaklı, “Gıda ürünlerinin güvenilir şekilde üretimi ve satışıyla ilgili denetimler yapıyoruz. Vatandaşımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor” dedi. Yumaklı, “Gıda denetimlerinde teknik konuların yanı sıra saklama koşulları ve hijyen gibi unsurlara da bakıyoruz. 1 Ocak’tan bugüne kadar toplam 1 milyon 16 bin 980 kez gıda denetimi yaptık. Bu denetimlerimizde 12 bin 788 adet uygunsuzluk tespit ettik. İnsan sağlığını tehdit eden üretim ve satış yaptığı belirlenen 159 firma hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Bu rutin denetimlerin dışında 81 ilde eş zamanlı sektörel denetimler yaptıklarını da kaydeden Yumaklı, şu bilgileri verdi: “İlk olarak 21 Ağustos 2023 tarihinde başlatılan eş zamanlı denetimlerde restoran, lokanta ve kafeterya gibi toplu tüketim yerleri denetlendi. İkinci aşamada ise kasap, şarküteri, bakkal, market ve büfe gibi gıda satış yerlerinde denetimler yapıldı. Et, süt ve yumurta üretim yerlerine yapılan üçüncü aşama denetimlerin tamamlanmasından sonra hâlihazırda ekmek ve unlu mamul üreten işletmeleri kapsayan eş zamanlı denetimler aralıksız sürdürülüyor.”

Belirlenen takvim çerçevesinde yılın sonuna kadar sektörel bazlı denetimlerin sürdürüleceğini söyleyen Yumaklı, “2024 yılında da 7 bin 500 gıda denetim elemanımızla, vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketimini sağlamak üzere aralıksız bir şekilde sahada olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Gıda okuryazarlığına ayrı bir önem verdiklerinden bahseden Yumaklı, TGDF gibi sivil toplum kuruluşlarının da iş birliği ile gıda okuryazarlığının sağlanmasıyla gıda konusunda güvensizlik ve kaos oluşturmak isteyen art niyetli yaklaşımların önüne geçilebileceğine dikkati çekti.

“En iyi denetleyici tüketicinin kendisidir” diyen Yumaklı, vatandaşlara, gıda ile ilgili şikâyet ve olumsuz durumları bakanlığın ALO 174 hattına iletmeleri çağrısında bulundu.

 

Close