Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu toplandı

Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu toplandı

Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu toplandı

TGDF Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu 2022 yılı ilk toplantısını 10 Mart günü gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı Naci Kaplan ve üyelerin katılımı ile yürütülen toplantıda Komisyon Katılım Formu ile toplanan geri bildirimlerin görüşülerek Komisyon yol haritasının çizilmesi amaçlandı.

"Önceliğimiz adil olmayan uygulamaların takibi"

Toplantıda sunum yapan TGDF Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Acun, Komisyonun önceliklerini "gıda tedarik zincirindeki adil olmayan ticari uygulamaları takip etmek, rekabet bozucu tüm uygulamalara ilişkin girişimlerde bulunmak" şeklinde özetledi.

"Haklıyken haksız duruma düşürülüyoruz"

Komisyon Başkanı Naci Kaplan ise Rekabet Kurulu ile yaşanan olumsuzluklara parmak bastı. Sektörün, çeşitli nedenlerle yapmak zorunda kaldığı fiyat artışları konusunda ne kadar haklı olursa olsun haksız görülebildiğine işaret eden Kaplan, Rekabet Kurulunun taraflarla arasına mesafe koymaktan öte, hiçbir talebi dinlememe tavrı benimsediğine değindi.

TGDF Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu 

Gıda ve içecek endüstrisi, Türkiye ekonomisine ciro ve istihdam anlamında önemli katkılar  sağlayan en büyük  sektörlerden biridir. TGDF, boyutundan bağımsız olarak, tüm gıda ve içecek firmalarının daha rekabetçi hale gelebileceği bir ortamı sağlamak için bilim, beslenme ve sağlık, ve çevresel sürdürülebilirlik konularındaki geniş parametreler içinde çalışmaktadır.

Tarımsal pazarlardaki sorunları izlemek, değerlendirmek ve bu şekilde ticari fırsatları artıracak aksiyonlar alarak global ekonomi içinde Türk Gıda ve İçecek Endüstrisinin gelişimini ve kârlılığını artırmak ve özellikle KOBİ’ler için teknoloji transferini ve yeni teknoloji alanlarındaki araştırmaları destekleyerek rekabet gücünü artıracak çabalara dönüşmesini sağlamak ise TGDF Ticaret, Rekabet ve Kamusal İlişkiler Komisyonu'nun temel çalışma konularıdır.

 

Close