TGDF Vizyon – Kasım 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Kasım 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Kasım 2023 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar,

Kasım ayında yine hepinize merhaba. Geçtiğimiz günlerde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yıldönümünde saygı ve minnetle andık.

Mücadelesi, fikirleri ve ileri görüşlülüğüyle çağının ilerisinde bir vizyona sahip olan Mustafa Kemal Atatürk, sadece askeri bir deha değil, aynı zamanda ülkemizi ekonomi, eğitim, tarım, sanat ve kültür alanında çağdaş medeniyetler seviyesine taşımanın temellerini atmış bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk bedenen aramızdan ayrılmış olsa bile eserleri, ilkeleri ve fikirleri her zaman bize ışık tutmaya devam edecektir.

Bu yıl Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu ve “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlamanın ve ikinci yüzyıla adım atmanın coşkusunu ve mutluluğunu da yaşıyoruz. Cumhuriyetimizi korumak ve ülkemizi her anlamda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için yorulmadan ve durmadan çalışmak hepimizin öncelikli görevi olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına girerken, TGDF olarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınma gayretlerininin devamı ile birlikte dünyanın gelişmiş ekonomileri arasında hak ettiği konuma ulaşması için ve vatandaşlarımızın refahına katkıda bulunmak için daha çok çalışacağız.

Saygıdeğer dostlar, Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’ın davetiyle 13 Kasım 2023 tarihinde Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İş Dünyası Kuruluşları ile İstişare Toplantısı”na da katıldık. TGDF’nin yanı sıra TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, SETBİR, DEİK, TİM, ATO, İSO gibi iş dünyasının önde gelen odalarının, derneklerinin ve kurumlarının değerli temsilcilerinin yer aldığı bu toplantıda, enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı, güncel ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Biz de TGDF olarak gündemimizde yer alan sorunlarımızı, taleplerimizi, çözüm önerilerimizi ve değerlendirmelerimizi dile getirme fırsatı bulduk. Ülke ekonomisi ve iş dünyası için hayırlı olmasını dilediğimiz bu istişare toplantılarının kamu ve özel sektör işbirliğinin gelişmesi için önemine inanıyoruz. Bu bağlamda katkıları nedeniyle Ticaret Bakanımıza ve Ticaret Bakanlığımızın değerli çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Bu ay İstanbul’da, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanlar Kurulu toplantımızı da yaptık. TGDF Finansman Kaynakları, Finansman Artırıcı Faaliyetler, Gıda Güvenliği Otoritesi ve TGDF Bilim Kurulu misyonu konularında görüş alışverişinde bulunduk. Toplantımız çok verimli, yararlı ve keyifli geçti.

TGDF olarak eylül ayı dış ticaret verilerini de açıkladık. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Dış Ticaret Verileri’ni temel alarak hazırladığımız TGDF Dijital Veri Paneli’ne göre, bu yılın ilk 9 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü geçen yıl aynı döneme göre yüzde 5,37 artışla 18,86 milyar dolar ihracat ve yüzde 8,92 artışla 16,85 milyar dolar ithalat yaptı. Yılın ilk 9 ayında tarım, gıda ve içecek sektöründe Dış Ticaret Dengesi fazla verdi. Ocak-Ağustos döneminde 940 milyon dolar fazla veren Dış Ticaret Dengesi Ocak-Eylül döneminde de 2,01 milyar dolar fazla verdi. Böylece sektörümüz dış ticaret dengesinde fazla vermeye devam eden nadir sektörlerden biri olmaya devam etti.

Değerli Dostlar, sözlerime tüm vatandaşlarımızın endişe ve üzüntüyle yakından takip ettiği ve bölge barışı için büyük tehdit yaratan Gazze’de, ateşkesin ve barışın bir an önce sağlanması, başta çocuklar olmak üzere, masum sivillerin yaşama ve barınma haklarının teminat altına alınması temennisi ve bu çerçevede uluslararası diplomatik girişimlerin artırılması çağrımızla son vermek istiyorum.

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Close