TGDF Çin Masası tanışma toplantısı gerçekleştirildi!

TGDF Çin Masası tanışma toplantısı gerçekleştirildi!

TGDF Çin Masası tanışma toplantısı gerçekleştirildi!

TGDF'nin yoğun çalışmalar neticesinde Çin’de açtığı TGDF Çin Dış Ticaret Ofisi ekibi ile Türkiye'deki TGDF Çin Masası üyeleri, düzenlenen tanışma toplantısında bir araya geldi.

Çin ve Asya ekonomilerindeki potansiyeli değerlendirmek amacıyla ciddi bir inisiyatif alan TGDF, geçtiğimiz yıl TGDF Çin Dış Ticaret Ofisi unvanıyla bir temsilcilik açmıştı.

Türk gıda ve içecek sektörünün Çin'deki faaliyetlerini ülkenin şartlarına uygun şekilde sürdürmesi ve Türkiye ile yapılması hedeflenen dış ticarette koordinasyon sağlanması amacıyla, ofis çatısı altında ve TGDF Çin Yöneticisi Dongyu Xie önderliğinde alanında uzman bir ekip oluşturuldu.

Uzun yıllardır Çin'de görev yapan, Türk gıda ve içecek sektörünü de yakından tanıyan Dongyu Xie’nin başında olduğu ekipte, Çin'deki yasal prosedür, regülasyon, gümrük ve sektör konusunda uzman isimler yer alıyor.

TGDF Çin Dış Ticaret Ofisi kadrosunda yer alan isimler şu şekilde:

  • Dongyu Xie, TGDF Çin Yöneticisi
  • Yan Shen, TGDF Çin Temsilci
  • Haoping Chen, TGDF Çin Temsilcisi
  • Dong Liu, TGDF Çin Genel Sekreter
  • Zhao Yue, TGDF Çin Finans

Düzenlenen tanışma toplantısında açılış konuşmalarını Dongyu Xie ve TGDF Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Acun yaptı. TGDF Çin Ofisi ekibinin kendini tanıtmasıyla devam eden toplantıda, 2022 yılında TGDF Çin Masası çatısı altında yürütülen faaliyetler ile 2023 planları ve hedefleri görüşüldü.

Demir Şarman: “Uluslararası ticarette çok önemli bir adım attık”

TGDF Başkanı Demir Şarman da toplantıya katılarak görüşlerini aktardı, TGDF Çin Ofisi’nin hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti paylaştı. Şarman, “Uluslararası ticaret anlamında çok önemli bir adım attık. Yalnızca gıda sektörü için değil, Çin’deki öncü kurumlardan biri olduk.

Burada yapılan çalışmalar çok önemli, büyük bir başarı söz konusu. Bürokrasi nedeniyle bu alandaki çalışmalarımızı şimdiye dek yeterince duyuramadık, ancak prosedürler tamamlandıktan sonra yeni yılda TGDF Çin Ofisi’ni ve çalışmalarını herkes daha fazla duyacak. Tüm çalışmalarınızda başarılar diliyorum, bunu yıllarca konuşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Dongyu Xie: “TGDF Çin Ofisi uzun çalışmalar sonucunda açıldı”

Dongyu Xie açılıştaki konuşmasında TGDF Çin Ofisi’nin uzun ve meşakkatli çalışmalar sonucunda açıldığını, Türk gıda ve içecek sektörünün Çin ve Asya pazarının büyük potansiyelinden yararlanması hedefi için çalışacağını söyledi.

Xie, “Çin, TGDF’yi tanıyana dek, çalışma prensiplerimizi ve kim olduğumuzu tanıtmamız önemli” diye konuştu, TGDF Çin Ofisi’nin bu konuda nasıl yardımcı olacağını aktardı.

Aydın Acun: “Bizim için yeni bir sayfa”

Yine açılışta konuşan TGDF Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aydın Acun, “Bu bizim için önemli bir adım. Geçtiğimiz yıl kademeli bir şekilde harekete geçtik, ancak bu yıl tam anlamıyla verim almak istiyoruz. Çok iyi bir ekibimiz ve potansiyeli büyük üye firmalarımız var. Türkiye ve Çin arasındaki ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Close