TGDF Başkan Vekili Akyüz, öğrencilerle buluştu!

TGDF Başkan Vekili Akyüz, öğrencilerle buluştu!

TGDF Başkan Vekili Akyüz, öğrencilerle buluştu!

TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz, İstinye Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkan Vekili ve Rotel İç ve Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz, İstinye Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

SİO (Sektörle İşbirliği Ofisi) Konferansları Serisi kapsamında düzenlenen konferans, Zoom platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Konferansa İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Ulukaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tanju Besler, Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. İsmet Tamer ve Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu da konferansa katıldı, açılışta sırayla konuşma yaptı.

Akyüz: Gıda, Türkiye’nin en büyük sektörü olacak

Gıda sektörünün önemi değinerek sözlerine başlayan Akyüz, “Gıda, önemli bir sektör. Bunun ilk nedeni, hiçbir zaman ölmeyecek bir sektör olması. Diğer sebep, ülkenin kendi doğal kaynaklarını kullanarak kendini besleyebilmesi ve ihracata yönelebilmesi için en önemli sektörler arasında olması. Dünya üzerinde gıda sektörü hep benzer bir eğilim gösterdi. Zamanla en büyük sektörleri geçerek Avrupa’nın en büyük sektörü haline geldi.

Biz de o yolda ilerliyoruz. Şu anda 2. en büyük sektör konumundayız ama inanıyorum ki 5-6 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük sektörü olacağız.”

"Sektörümüz pandemide güçlü bir şekilde ayakta kaldı"

Pandeminin gıda sektörüne etkisini de değerlendiren Akyüz, “Gıda sektörü, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ilk haftalardaki birkaç aksaklık dışında, güçlü şekilde ayakta kaldı. Hiçbir sorun yaşanmadı. Burada lojistik sektörünün çok büyük desteğini gördük. Onlar da büyük bir imtihanı başarıyla geçti. Bu da ülkenin altyapısının gücünü gösteriyor” diye konuştu.

Akyüz konferansın devamında ihracat sektöründeki deneyimlerini anlattı, son dönemde gündemde olan gıda fiyatları artışını değerlendirdi.

Akyüz’ün konuşmasının ardından, soru – cevap kısmına geçilerek konferans tamamlandı. Konferansın tamamı, İstinye Üniversitesi YouTube hesabından izlenebilir.

Close