TGDF, Arnavutluk - Türkiye Tarım İş Forumu'na katılım gösterdi

TGDF, Arnavutluk - Türkiye Tarım İş Forumu'na katılım gösterdi

TGDF, Arnavutluk – Türkiye Tarım İş Forumu’na katılım gösterdi

Türkiye'nin tarım ve gıda ihracatının artırılmasına yönelik tarım iş forumlarının sonuncusu Arnavutluk'ta yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Arnavutluk - Türkiye Tarım İş Forumu'na Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik'in de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet ile katıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleşen Türkiye-Arnavutluk Tarım İş Forumu'nda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iki ülke arasındaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirtti.

turkiye-arnavutluk-tarim-is-forumu-gidahatti

İki ülke ticaretinde hedef 1 milyar dolar

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani’nin geçen aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyareti anımsatan Çelik, “Cumhurbaşkanlarımızın Ankara’daki görüşmelerinde, tarım alanında iş birliğinin geliştirmesi talimatı bizlere verilmişti. Hemen teknik ekiplerimiz bir araya geldiler ve yoğun bir çalışma gerçekleştirerek bugün itibarıyla 2017-2018 yılları arasında yapacağımız çalışmaların yol haritasını belirlediler. Bu çalışmalar bir takvime bağlandı. Değerli mevkidaşım bakanla da bu sürecin takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Tarımın iki ülke arasındaki dış ticaret hacminde yüzde 11 seviyesinde olmasını yetersiz olarak değerlendiren Çelik,  iki ülke cumhurbaşkanlarının dış ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefini ortaya koyduklarını hatırlattı.

Türkiye’nin bugün, 192 ülkeye bin 681 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke olduğuna işaret eden Çelik, gelecek ay Antalya’da 54 Afrika ülkesinden tarım bakanları ve iş adamlarının da katılımıyla bakanlar toplantısı ve tarım iş forumu düzenleyeceklerini aktardı.

turkiye-arnavutluk-tarim-is-forumu-faruk-celik-gidahatti

“Türkiye, Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü”

Bakan Çelik, bölgesinde adeta “güvenli bir liman” olan Türkiye’nin, 3 milyon tarımsal işletme, 5 milyon tarımda istihdam, 24 milyon hektar tarım arazisi, 60 milyar dolar tarımsal hasıla ve 17 milyar dolar tarımsal ihracat ile Avrupa’nın en büyük tarımsal gücü haline geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bir taraftan 80 milyon vatandaşımıza tarımsal ürünleri arz ediyoruz, bir taraftan 3 milyon sığınmacı var. Arnavutluk’un nüfusu kadar bizde şu an sığınmacı var. Diğer taraftan da 30 milyonları aşan turiste hizmet sunuyoruz. Biz ortak kültürümüz gereği hep mazlumun yanında olmuşuz, mazlumla soframızı, yemeğimizi paylaşmışız. Bu vesileyle, sözde medeni olan Avrupa Birliği ülkeleri sığınmacılara kapıları kapatırken, aciz, çaresiz ve sularda boğulma ile karşı karşıya olan insanlara kapıları kapatırken, teröristlere sonuna kadar kapılarını aralamışlardır.”

Tarım alanında iş birliği anlaşması ve eylem planı imzalandı

 Arnavutluk Tarım, Kırsal Gelişim ve Su Yönetimi Bakanı Edmon Panariti de düzenlenen tarım iş forumunun iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri taşınmasına yardımcı olacağını söyledi.

turkiye-arnavutluk-tarim-is-forumu-1-gidahatti

Siyasetçiler olarak, dostluk havasını en iyi şekilde değerlendirip, ticari ilişkileri de geliştirmeleri gerektiğini kaydeden Panariti, özellikle tarım alanındaki ilişkilerin ilerletilmesi için ortak zorluklarla mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti.

Bu arada, Türkiye-Arnavutluk Tarım İş Forumu’nun ardından bir araya gelen Çelik ile Panariti, tarım alanında iş birliği anlaşması ve iki yıllık eylem planını da imzaladı.

Ortak basın toplantısında konuşan Çelik, Türkiye’nin halk oylaması arifesinde olmasına rağmen dostlarının davetini geri çeviremeyerek Tiran’a geldiklerini ve Türkiye’den 70 civarında iş adamıyla iki ülkenin potansiyellerini değerlendirdiklerini aktardı.

Panariti de imzalanan anlaşmanın, tarım alanındaki ilişkilerin gelişimine doğrudan katkı sağlayacağını belirterek, ikili görüşmede ayrıca, Arnavutluk için stratejik öneme sahip balıkçılık sektöründe Türk yatırımcıların ülkeye getirilmesi konusunu da ele aldıklarını sözlerine ekledi.

“Tohumu toprağa, çocuklar da topluma emanet”

Çelik, daha sonra TİKA tarafından İşitme Engelli Çocuklar Enstitüsünde yaptırılan spor alanları ve yatakhanenin açılış törenine katıldı

“Tohumu toprağa emanet ettiklerini” vurgulayan Çelik, aynı şekilde çocukların da topluma emanet olduğunu söyledi.

Çelik, emanet olarak gördükleri çocuklara TİKA aracılığıyla bu hizmetleri ulaştırdıklarını belirterek, “Sağlıklı, güzel gelecekler diliyorum sizlere. Unutmayalım ki engelliler, fiziki olarak noksan olan, ayağı olmayan, kolu olmayan, gözü görmeyen insanlar değil. Gerçek engelliler, bütün fiziki imkânları olmasına rağmen çocuklara, toplum ve insanlığa karşı duyarsız olanlardır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, Tiran’daki temasları kapsamında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından da kabul edildi.

Close