Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar

Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar

Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar

TGDF, TOBB, TÜGİS ve GE işbirliği ile düzenlenen “Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar” adlı toplantıda, çevikliğin, hızın ve dijitalleşmenin yiyecek – içecek endüstrinin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

Düşük marjları, değişken ürün maliyetleri ve tüketicilere doğrudan ulaşması açısından farklı bir yapıya sahip olan gıda sanayinde dijital çözümlerin uygulanmasıyla, sektörde verimlilikte %15’e kadar artış, ürün geri çağırmalarında %50’ye kadar düşüş, enerji tüketiminde ise %12’ye kadar azalma potansiyeli bulunuyor.

Türkiye’de yiyecek-içecek ve ambalajlı tüketici ürünleri sanayinde faaliyet gösteren lider kuruluşlar ile General Electric (GE) Dijital yöneticileri, sektörün geleceğine ilişkin konuları tartışmak ve aksiyonlar belirlemek üzere GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde bir araya geldi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve GE işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, dijitalleşme ile hız ve çevikliğin gelişen endüstri açısından önemi tartışıldı.

3 boyutlu yazıcıda çikolata ve pankek üretildi

Etkinlikte, “Dijital Sanayi” ve “Tarım ve Gıda Sanayiinde Dijitalleşme” panellerinin yanı sıra 3 boyutlu baskı üretiminin gıda sektörünü ileride nasıl etkileyeceğine ilişkin bir atölye çalışması da gerçekleştirildi. Atölye çalışması kapsamında üç boyutlu yazıcılardan gerçek çikolata ve pankek üretildi.

Gıda sanayinde dijital çözümlerin artıları

Gıda endüstrinin geleceğinin dijital devrimden nasıl etkileneceğine yönelik gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan GE Dijital’in Yiyecek İçecek Endüstri Çözümleri Direktörü Reid Paquin, dijital çözümlerin uygulanmasıyla, sektörde verimlilikte %15’e kadar artış, ürün geri çağırmalarında %50’ye kadar düşüş ve enerji tüketiminde %12’ye kadar azalma potansiyeli bulunduğunu söyledi.

GE Dijital Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Başkan Yardımcısı Ali Saleh de, “Yiyecek-İçecek endüstrisi, her gün tüketicilere doğrudan temas eden bir sektör ve dijital çözümlerdeki yeni gelişmelerle birçok olanak sunuyor. GE olarak, Türkiye’de endüstriyi geleceğe hazırlamak için neler yapılabileceğini tartışmak üzere kamu, özel sektör ve akademi dünyasının tecrübeli liderleri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Close