Tarımda Türkiye Azerbaycan Ticaret Ortaklığının Geleceği

Tarımda Türkiye Azerbaycan Ticaret Ortaklığının Geleceği

Tarımda Türkiye Azerbaycan Ticaret Ortaklığının Geleceği

TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu'na katıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında  düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu'na çok sayıda işadamı ve sivil toplum örgütü temsilcisi katılım sağladı.

Azerbaycan’ın tarımsal ithalatının 1,3 milyar dolar, Türkiye’nin tarımsal ithalatının ise 11 milyar dolar olduğunu bildiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,” Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor” dedi. Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov ise iş adamlarının sağlam ilişkiler kurması gerektiğine dikkat çekerek, devlet destekleri ve tedbirlerin hayata geçirileceği sinyalini verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan’ın öncelikle birbirleriyle alışveriş yapması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu, Azerbaycan’ın ise Rusya ve Orta Asya pazarlarına erişimi dikkate alındığında birlikteliğimizi bölgemizin ötesine taşıma potansiyelimiz oldukça yüksektir.” dedi.

“Her yıl 12 milyon kilometrekare tarım arazisi yok oluyor”

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Bakü’de Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Çelik, 39 ülkede gıdaya, 80 ülkede ise suya erişimde sıkıntılar yaşandığına, dünyada her yıl 12 milyon kilometrekare tarım arazisinin yok olduğuna dikkati çekti.

Dünya nüfusunun arttığını, tarımda yaşanan sorunların gelecekte gıda eksenli çatışmaların kapısını aralayacağını dile getiren Çelik, Türkiye’nin 3 milyon tarımsal işletmeye, 24 milyon hektar tarım arazisine, 60 milyon dolar tarımsal hasılaya ve 17 milyar dolar tarımsal ihracata sahip olduğunu, 5 milyon kişinin bu tarımda istihdam edildiğini bildirdi.

“Tarımsal ticarette yeni bir dönem”

Petrolün istikrarsızlık unsuru olduğu bir dönemde Azerbaycan’ın bu süreci sağlıklı bir şekilde yürüttüğüne işaret eden Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugün tarımsal ticarette yeni bir dönem başlattığını dile getirdi.

Çelik, “İkili ticaret hacmimiz 1,6 milyar dolar ve bunun sadece 120 milyon dolarlık kısmı yani yüzde 8’ini tarımsal ticaret oluşturuyor.” diyen Çelik, iki ülke cumhurbaşkanlarının 2023’e kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduğunu hatırlattı. Çelik, “Azerbaycan’ın tarımsal ithalatı 1,3 milyar dolar, Türkiye’nin tarımsal ithalatı 11 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor.” ifadeleri kullandı.

Rint Akyüz’den işbirliği vurgusu!

rint-akyuz-2

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkan Vekili Rint Akyüz ise “Tarımda Türkiye-Azerbaycan Ticaret Ortaklığının Geleceği” konulu panelde konuştu.

Akyüz, konuşmasında Azerbaycan’ın bağımsızlık ilanından bu yana siyasi, toplumsal ve ekonomik alanda kat ettiği mesafeye dikkat çekerek, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arzu edilen seviyede olmadığını kaydetti.

Azerbaycan’ın dış ticaret hacmi içerisinde, Türkiye’nin %10’un altında bir paya sahip olduğunun altını çizen Akyüz, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesinde, gümrük vergilerinin aşağı çekilmesinin önemine işaret etti.

Akyüz, son yıllarda yapılan yatırımlarla Türkiye gıda ve içecek sanayiinin büyük gelişme gösterdiğini belirtti. Rint Akyüz, tarım ve gıda alanında gerçekleştirecek yeni işbirliklerinin, bölgedeki diğer ülkelerle de ticareti artıracağını dile getirdi.

Close