Prof. Dr. Mehmet Pala’nın Gündemi: “İstanbul’da Yaşamak”

Prof. Dr. Mehmet Pala’nın Gündemi: “İstanbul’da Yaşamak”

Prof. Dr. Mehmet Pala’nın Gündemi: “İstanbul’da Yaşamak”

İstanbul'da bahar başlıyor. Erkenden kalkıp güneşin Boğaz’ın mavi sularıyla buluşmasına tanıklık etmek istiyorum. İstanbul’da yaşamak güzel ama zor. İnsanın bir şehre ait olduğunu hissetmesi zaman alıyor, özellikle de daha önce yaşadığınız şehri arıyorsanız. Yurt dışından döndükten sonra Ege Üniversitesi’ndeki hocalık dönemimi hep heyecan ve özlemle anarım. İzmir’de yaşamanın getirdiği düzenli hayatı da unutmak mümkün değil. Ama İstanbul’da yaşamak hep farklı olmuştur benim için.

Hep zor erişilen şeyler güzel değil mi? Bu güzelliği yaşamak isteyenler, bedelini de ödemek durumunda. İstanbul gerçekten dünyanın en güzel şehirlerinden biri; çünkü sadece bir kenti ve insanlarını değil, bir ruhu barındırıyor kendi içinde. Bilmeyenlerin anlamadığı, bilenlerin ise başka yerde hissetmediği bir bağ (ruh) bu. İstanbul’da yaşayan kime sorarsanız İstanbul’dan yakınır, ama bir türlü bırakamazlar İstanbul’u. İşte böyle bir şehirdir İstanbul, alışkanlık yaratan. İstanbul’da, Boğaz’ı vapurla geçmek, Haliç’te bir dostla nargile içmek, güneşin batışını Üsküdar’dan seyretmek, sıkışık trafikte köprüyü geçmek, Boğaz’ın mavisine bakarak yaşadığının farkına varmak, Kumkapı’da balık yemek ve eski bir şarkıyı çingene çalgıcılarla birlikte söylemek... İşte bu, İstanbul’da yaşamak...

Son yıllarda İstanbul’da ağaçlar daha bir boy attılar, parlak bir yeşili yakaladılar. Boğaz, güzelliğini denizin mavisine ve her iki tarafında yükselen yeşil tepelere borçlu. İstanbul’da San Francisco ile Sidney’i birlikte yaşarsınız. İstanbul, Türkiye’nin güzel, yeni fikir ve açılımların gerçekleştiği dışadönük yüzü. Onu yaşamak, sevmek ve korumak gerekli.

İstanbul’u görüp de tutulmayan hiçbir yabancı görmedim. İstanbul, denizi, havası, yapıları ve insanlarıyla bir bütündür. İşte bu bütünlük etkiliyor insanı. İnsan ruhu hep bir bütünlüğü arar. İşte o bütünlük var İstanbul’da, duyabilir, yaşayabilirsiniz.

Kıtaları birleştirdiği gibi, dinleri, kültürleri ve insanları da kaynaştırır İstanbul. İstanbul sanatın, kültürel aktivitelerin, bilimin ve ekonominin başkentidir aynı zamanda. Türkiye bilincine varmak için yolunuz İstanbul’dan geçmeli. İstanbul’u tanımayan, İstanbul’da yaşamayan Türkiye gerçeğinin farkına varamaz. Bakın Avrupa şehirlerine; akşam mağazalar kapandıktan sonra sokaklar sessizliğe bürünür, şehir uykuya dalar.

İstanbul öyle mi? İstanbul, gündüz ve gece canlı kalan ender şehirlerdendir, dünyada. Bunda Türk insanının hareketli yaşamının yanında, İstanbul’un denizi, havası ve de kültürü etkilidir.

Boğaz’a bakarken uyumak mümkün mü? İstanbul duygulu bir şehirdir, seni sarıp, yaşamın içine sürükler ve canlı tutar. İstanbul, Türkiye’nin bir yansıması ve bir Türkiye mozaiğidir. Anadolu’nun en ücra köşeleri İstanbul’da yerini almıştır. Türkiye’nin en fazla göç alan şehridir, İstanbul. Bu nedenle İstanbul’da Sivas ile Mardin; Kars ile Kastamonu yan yanadır. Bilinen İstanbul’un çevresine çıkın, dolaşın, Anadolu’yu göreceksiniz.

Peki, sahip olduğumuz değerlerin ve güzelliklerin bilincinde miyiz? Dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’u gereği gibi koruyabiliyor muyuz? İstanbul’un doğal güzelliğinin yanında sorunları da çok. En önemlisi de bence, İstanbul’da yaşayanların topluma karşı sorumluluk bilincinin yeterince gelişmemiş olması. Sonunda iyiyi, güzeli yapan da, bozan da insan değil mi? İstanbul’da yaşayanlar bunu öğrenmeli ve İstanbul’un güzelliğine yakışır bir şekilde davranmalıdır.

Toplumun var olan ortak kurallarına karşın herkesin kendi kuralı var, bu şehirde. Kurallara uymayınca da düzen bozuluyor. İşte İstanbul’un yaşamında en olumsuz konu budur.

Kuralı bozana hoşgörüyle bakılmamalı. Bunlar hep eğitimle olacak, ama uzun zaman alacak. İnsanların birbirine saygılı olması, hakkına razı olması önemli. Bunun için herkes kendi çerçevesinde buna katkıda bulunmalıdır. Çünkü yaşanılır bir ortamı ancak insanların kendisi yaratır.

İstanbul’da yaşamak güzel, İstanbul’da yaşamak ayrıcalıktır, ancak sorumluluk ister, insana ve çevreye saygı ve sevgi ister. Siz siz olun İstanbul’u sahiplenin, değerini bilerek koruyun. Çünkü başka İstanbul yok.

 

Close