Depremden etkilenen illerin tarım ve gıda dış ticaret verileri

Depremden etkilenen illerin tarım ve gıda dış ticaret verileri

Depremden etkilenen illerin tarım ve gıda dış ticaret verileri

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen depremden etkilenen 10 ilin toplam tarımsal dış ticaretine ilişkin interaktif bir veri paneli yayına alındı. Altyapısı Agrimetre tarafından hazırlanan panel, TÜİK verilerini kullanıyor.

Panelde depremin doğrudan etkilediği Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerine ait tarımsal ithalat ve ihracat verileri, detaylı bir şekilde yer alıyor.

İnteraktif bir sisteme sahip olan panelde, her ile ait tarımsal dış ticaret verileri, bu illerin ithalat ve ihracatının yıllara göre değişimi, ülkelere göre ihracat ve ithalat, fasıllara göre ihracat ve ithalat gibi birçok veri mevcut. Ayrıca verilerin görselleştirilmesi için çeşitli grafiklere de yer verildi.

Deprem sonrasında acil olarak bölgeye ulaştırılan insani yardımların akabinde, bölgenin sosyal ve ekonomik anlamda deprem öncesi haline dönebilmesi için etkin çalışmalara ihtiyaç olduğunun bilinciyle hareket eden TGDF, sahip olduğu ekonomik faaliyet bağlamında bölgenin doğru bir resminin çekilmesinin bu amaca yönelik önemli bir adım olduğu düşüncesinde.

Gıda ve içecek sektörünün olası risklerini daha iyi yönetebilmesi açısından ithalat ve ihracatı etkilenebilecek kalemler fasıl bazında gösterilmektedir. Kapsamı 01-24 fasıllar olan veriler, ikili fasıl bazından daha alt detayda yayınlanmamaktadır.

Depremden etkilenen illerin tarım ve gıda dış ticaret verileri paneline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz...

Close