“Başkanların Gözüyle”

“Başkanların Gözüyle”

“Başkanların Gözüyle”

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz:

“Türkiye’de hediyelik çikolata şekerleme pazarında üretim 35 bin tonu bulurken, bu pazarın ekonomik büyüklüğü 4 milyar TL’ye yaklaşmaktadır”

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği’nin (ŞEMAD), kuruluşundan itibaren ülkemizin şekerli mamul sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşu olarak bugüne kadar hem ülkemize hem de sektöre olan katkısı yadsınamaz.

Bünyesinde 56 üyesi bulunan ve ülkemizin en önemli şirketlerinden oluşan bir portföye sahip olan derneğimiz, kuruluşundan bu yana aynı başkanla sektöre hizmete devam etmektedir.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı arası olması nedeniyle şeker ve çikolata sektörünün satış ve üretim olarak en yoğun olduğu dönemlerden geçiyoruz. Bu bağlamda ülkemizin şeker ve çikolata özelinde bazı veriler paylaşmak isteriz.

Türkiye’de hediyelik çikolata şekerleme pazarında üretim 35 bin tonu bulurken, bu pazarın ekonomik büyüklüğü 4 milyar TL’ye yaklaşmaktadır. Üretimin yüzde 61’i paketli ve yüzde 39’u dökmedir. İkramlık şekerleme pazarının tek başına ekonomik büyüklüğü ise 1,9 milyar TL’dir.

Bayram dönemlerinde yapılan toplam hediyelik ve ikramlık şeker satışı, tüm yıl boyunca yapılan şeker satışından yüzde 22 oranında daha fazladır. Ülkemizde bayramlık şeker tüketiminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi 3,42 kilogram ile ilk sırayı almaktadır. Bu bölgeyi 2,76 kilogram ile Karadeniz Bölgesi, 2,58 kilogram ile İç Anadolu Bölgesi, 2,54 kilogram ile Marmara Bölgesi, 2,44 kilogram ile Doğu Anadolu Bölgesi, 2 kilogram ile Akdeniz Bölgesi ve 1,71 kilogram ile Ege Bölgesi takip etmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında şekerli mamul sektörünün üretim ve satış özelinde iyi bir konumda olduğu görülmektedir.

ŞEMAD Yönetim Kurulu olarak, sektöre hizmet etmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda yapılan tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. Üyesi olduğumuz Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile yakın çalışma içerisinde olmaya, bilgi, birikim ve tecrübelerimizi sektörümüz adına en etkili şekilde kullanarak hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

   

Close