2020 Dış Ticaret Verileri Raporu yayınladı!

2020 Dış Ticaret Verileri Raporu yayınladı!

2020 Dış Ticaret Verileri Raporu yayınladı!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), ‘2020 Dış Ticaret Verileri Raporu’nu yayınladı.

TGDF Dijital Veri Paneli temel alınarak oluşturulan ‘2020 Dış Ticaret Verileri Raporu’, 2020 yılı geneline ilişkin tarım, gıda ve içecek sektörü dış ticaret verilerini kapsamlı şekilde içeriyor. TGDF Dijital Veri Paneli, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Dış Ticaret Verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlanıyor.

İhracat, ithalat, birim ithalat ve ihracat değerleri, dış ticaret dengesi gibi genel verilerin yanında ürün, ülke ve sektör bazlı dış ticaret veri ve değerlendirmelerin yer aldığı raporda, aynı zamanda yakın dönemdeki dış ticaret verilerinin seyrine ve karşılaştırmalara da yer veriliyor.

Tarım, gıda ve içecek sektörü 2020’de 4,6 milyar dış ticaret fazlası verdi!

Genel Ticaret Sistemini (GTS) temel alarak yayınlanan TGDF 2020 Dış Ticaret Verileri Raporu'na göre ihracat 2020 yılında önceki yıla göre %5 oranında artarak 20,7 milyar dolara, ithalat %3,1 artarak 16,1 milyar dolara ulaştı.

01 ile 24 fasılları arasındaki tüm GTIP kalemleri ile 29. ve 35. fasıllardan seçili ürünlerin dahil edildiği hesaplamalara göre; 2020 yılında sektörün dış ticaret dengesi, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12,1 artarak 4,6 milyar dolar oldu. Kasım ve Aralık aylarındaki aylık ithalatta kaydedilen yıl ortalamasının üzerine artışlar dikkat çekerken; dış ticaret dengesini yılın önceki aylarına kıyasla daha düşük bir seviyeye çekti.

İhracat birim değeri 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla %3,7’lik bir artışla 1.019 dolar/ton, ithalat birim değeri %5,7’lik bir artışla 498 dolar/ton olarak gerçekleşti.

İhracat ve ithalatta önde gelen ürün ve sektörler

Rapora göre, 2020 yılında ihracatta öne çıkan ürünler sırasıyla Fındık İçi, Un, Makarna, Ayçiçeği Yağı ve Ambalajlı Fındık olurken; en çok ithal edilen ürünler Buğday, Soya Fasulyesi, Ayçiçeği Yağı, Palm Yağı ve Diğer Hazır Gıdalar şeklinde sıralandı.

Rapordaki sektör verilerine göre; 2020 yılında Sert Kabuklu Meyveler, Yaş Meyve, Şeker ve Şekerli Mamuller, Bitkisel Yağ ve Kuru Meyve - Sebze Sektörleri en fazla ihracat yapan sektörler olarak sıralandı. Hayvan Yemi, Bitkisel Yağ, Un, Nişasta ve Kakao - Çikolata sektörleri ise aynı dönemde en çok ithalat yapan sektörler olarak sıralandı.

Raporda en çok hangi ülkelere ihracat ve ithalat yapıldığı, en fazla ihraç ve ithal edilen ürün kalemlerine ilişkin detaylar ile 26 farklı alt sektörün mevcut ve geçmiş yıllara ait dış ticaret hacimleri, dış ticaret dengeleri gibi birçok önemli veri yer alıyor.

TGDF tarafından ilk etapta dijital ortamda yayınlanan rapor, kısa bir süre sonra basılı hale getirilerek paydaşlara iletilecek. Raporun tamamını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Close