TGDF Yönetimi “İş Dünyası Kuruluşları ile İstişare Toplantısı”na Katıldı

TGDF Yönetimi “İş Dünyası Kuruluşları ile İstişare Toplantısı”na Katıldı

TGDF Yönetimi “İş Dünyası Kuruluşları ile İstişare Toplantısı”na Katıldı

Ticaret Bakanlığı, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde “İş Dünyası ile İstişare Toplantısı” düzenledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın davetiyle, 13 Kasım 2023 tarihinde yapılan toplantıya, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nu (TGDF) temsilen TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman ve TGDF Başkan Vekili Dr. İsa Coşkun katıldı.

Ticaret Bakanı Bolat, toplantıda yaptığı konuşmada, 13 Ekim 2023 tarihinde özel sektör kuruluşlarına fiyat indirim kampanyası çağrısı yaptıklarını, geçen bir aylık sürede çok sayıda iş dünyası kuruluşunun kampanyaya destek verdiğini ve binlerce üyenin de kampanyaya katılım sağladığını söyledi. Bolat, “Hükümetimizin kararlılıkla uyguladığı ekonomik politikalar ve aldığı tedbirlerin sonucu olarak, Türkiye ekonomisi büyümeye, yeni istihdam sağlamaya ve ihracatımız artmaya başlamıştır. Ancak, olumlu makroekonomik gidişata rağmen, küresel enflasyon dalgası ülkemiz ekonomisini de olumsuz etkilemektedir. Bu yılın Eylül ve Ekim ayı verileri, Temmuz ve Ağustos ayındaki aylık yüksek oranlı artışlardan sonra enflasyon oranı artışının yavaşladığına işaret etmektedir” diye konuştu.

Fahiş fiyat, stokçuluk ve haksız ticari uygulamalarla kararlılıkla mücadele ettiklerini, denetimleri aralıksız sürdürdüklerini belirten Bolat, yüz binlerce işletmeye yapılan denetimler sonucu bu yıl şimdiye kadar toplam 710 milyon TL idari para cezası uyguladıklarını kaydetti.

TGDF Başkanı Şarman da, enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı, güncel ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, federasyonun gündeminde yer alan sorunları, talepleri, çözüm önerilerini ve değerlendirmelerini dile getirdi. Şarman, “Ülke ekonomisi ve iş dünyası için hayırlı olmasını dilediğimiz bu istişare toplantılarının kamu ve özel sektör işbirliğinin gelişmesi için önemine inanıyorum. Bu bağlamda katkıları nedeniyle Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’a ve Ticaret Bakanlığımızın değerli çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Toplantıya TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Şarman ve TGDF Başkan Vekili Coşkun’un yanı sıra TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK, TİM, ATO, İSO gibi iş dünyasının önde gelen odaları, dernekleri ve kurumlarının temsilcileri katıldı.

Close