TGDF Vizyon – Temmuz 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Temmuz 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Temmuz 2023 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar,

Sizler ile iletişim için çok değerli bir araç olarak gördüğümüz VİZYON isimli bültenimize, üç ay ara vermek zorunda kaldık.

Zira bu süre zarfında iletişim ajansımızı değiştirmemizden ötürü yeni iletişim ve medya ajansları ile görüşmeler halindeydik. Özellikle teknik destek verecek bir ajans eksikliği ile, alelacele bir bülten yayınlamak istemedik.

Yeni Genel Sekreterimizin oryantasyonu, farklı servis sağlayıcılarımızın bizimle çalışmaya başlamaları ve tabii bu esnada ülkece içinden geçtiğimiz deprem restorasyon süreci ve genel seçim hepimizi oldukça meşgul etti.

Yeni Genel Sekreterimiz Nihal hanım, kamudan STK dünyasına geçişe çok hızlı adapte oluyor. Bu bültenimizde ondan da kişisel bir mesaj bulacaksınız.

Geçtiğimiz aylarda üzerine önemle eğildiğimiz başlıklardan bir tanesi de Fuar çalışmalarımız oldu.TGDF, ETÜDER ve tüm Hububat İhracatçı Birlikleri ile beraber Türk gıda sektörünün kalbinin atacağı World Food İstanbul Fuarı’nı, tüm gıda sektörünün paydaşlarının katkılarıyla dünyanın en büyük uluslararası gıda fuarlarından birisi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Ülkemiz dünya gıda sektörüne yön veren en önemli ülkelerden bir tanesi. Gıda güvencesi için stratejik ve vazgeçilmez bir konumda olan sektörümüzü güçlü, rekabetçi ve üretken bir konumda tutmaya devam etmek için bu gibi etkinliklerde bir araya gelmeyi çok önemsiyoruz. İnanıyoruz ki World Food ülkemiz ticaretinin, turizminin, ekonomisinin gelişimine ve ülke tanıtımına en büyük fayda sağlayan unsurlardan bir tanesi olmaya aday ve bu minvalde de ilerleyen yıllarda her yıl gücüne güç katarak büyümeye devam edecektir.

Geçtiğimiz dönemde bir diğer gündem konumuz da Tübitak Marmara Araştırmalar Merkezi ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu oldu. Bunlar önümüzdeki dönemde çalışmalarını desteklemek istediğimiz iki güzide kurumumuz. Bir tanesi Mayıs ayı içerisinde diğeri ise Haziran ayı başında olmak üzere Gebze’ye iki tane ziyaret gerçekleştirdik Federasyon olarak.  Gıda sanayicileri ile akademi dünyası ve inovasyon ı arasında köprü olma görevimizi daha aktif hale getirmek istiyoruz. Bunun için Tübitak’a nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz sorusu önümüzdeki aylarda da gündemimizde olmaya devam edecek.

Geçtiğimiz aylarda kamudaki paydaşlarımız ile temaslarımız devam etti. Birkaç cümle de bundan bahsedeyim isterseniz, Bildiğiniz üzere özellikle regülasyon ve yasal düzenlemeler her daim mesai harcadığımız konuların başında geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu gıda mevzuat çalışmaları başta olmak diğer Bakanlıklar ve kamu kurumlarının sektörümüzü ilgilendiren mevzuat çalışmaları da geçtiğimiz dönem yakından takip edildi. Gündemimizde birçok başlık vardı, görüşe açılan mevzuatlar tüm üyelerimize duyurularak Federasyon görüşlerimiz oluşturuldu ve ilgili Bakanlıklar ve Kurumlara iletildi, İhtisas Alt Komisyonlarında yer alan üyelerimiz görüş değerlendirme toplantılarına katılarak Federasyon görüşlerini oluşturmamıza yardım ettiler ve toplantılarda da görüşlerimizi muhataplarımıza ilettik ve  savunduk. Üyelerimizden gelen talepler kapsamında ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile Bilgilendirme Toplantıları için görüşmeler yapıldı.  Helal Akreditasyon Kurumu, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bunlardan bazıları. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Rekabet Kurumu yetkilileri ile de önümüzdeki günler ve haftalar için görüşmeler yapmak üzere planlamalar yapıldı.

Sadece ulusal mevzuat değil uluslararası mevzuatın takibini de önemsiyoruz. Bu kapsamda Global Gelişmeleri Takip Çalışma Grubu kurduk.

Federasyon olarak mevzuat çalışmaları sürecindeki iletişimin kesintisiz ve şeffaf olması bilinciyle çalışmalarımızı yürüttük ve bu özeni göstermeye devam edeceğiz.

Başkanlar Kurulumuza gelirsek bu ay içinde yine bir toplantı planladık, bunu gerçekleştireceğiz.  Gündemimiz, kamu ilişkilerinde önümüzdeki 18 ay için yol haritamız ve önceliklerimiz olacak. Bu konuları da üye derneklerimiz ile istişare etmek istiyoruz.

Değerli Dostlar, malumunuz içinden geçtiğimiz yaz ayları tarım sektörünün ve haliyle gıda sanayinin çok aktif olarak hasat ve üretimle mesai yaptığı bir dönem. Bu vesile ile çiftçilerimize ve sanayicilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı bir dönem diliyoruz. Ülkemiz ekonomisinin yüz akı Gıda Sanayimiz, her zaman olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ve aziz vatandaşlarımız için elinden gelen en iyi şekilde çalışmaya üretmeye devam edecektir. Hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum.

Close