TGDF Vizyon – Aralık 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Aralık 2023 | Başkanın Mesajı

TGDF Vizyon – Aralık 2023 | Başkanın Mesajı

Değerli Dostlar

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bırakarak 2024 yılına adım atmaya hazırız.

2023 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu. Yılın başında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler tarifsiz acılara sebebiyet verdi. Deprem, Türkiye ekonomisine büyük maddi yük getirmenin yanı sıra bölgede gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda işletmenin üretim sürecinin dışında kalmasına yol açtı. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu, kısa adıyla TGDF ailesi olarak bu işletmelerin, depremzedelerin sıkıntılarını en kısa sürede atlatabilmesi, ekonomik ve sosyal hayatın hızla toparlanabilmesi amacıyla “Gıda Sanayi Teknik Destek ve Restorasyon” projesini hayata geçirdik.

Dünyada küresel güçler arasındaki rekabetin kızıştığı, ekonomik sorunların arttığı 2023 yılında, ülkemizi yakından ilgilendiren bölgesel savaşların yanı sıra doğal afetler ve iklim krizinin neden olduğu kuraklıklar gıda tedarik zincirlerinin bozulmasına neden oldu. . Gıda emtia fiyatlarındaki belirsizliklerin, sektörümüzdeki fiyatlama politikamızı ve küresel piyasalardaki rekabetçiliğimizi etkilediği bu yılın ilk yarısında, bunlara ilave olarak baskılanan kurların da sektörümüzde olumsuz yansımaları oldu.

Genel seçimlerin tamamlanmasının ardından döviz kurları, enflasyon ve akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artış üretim maliyetlerimizi yukarı çekerken, finansmana erişim de sektörümüzde önemli bir sorun haline geldi. Bu etmenler, küresel tedarik zincirindeki kırılmalarla birlikte yılın ikinci yarısı ve sonrasına yönelik tahmin yürütmemizi ve sektörümüzün fiyatlama politikalarını belirlememizi zora soktu.

Döviz kurlarının yükselmesiyle doğrudan bağlantılı olan mazot, gübre, ilaç ve tohum gibi girdi maliyetlerinin artışı ülkemizde gıda enflasyonunun yüksek seviyelerde seyretmesinin başlıca sebebi oldu. Döviz kurlarındaki yükselişe ilaveten işçilik ücretleri, depo ve mağaza kiralarının da artması, dünyadan ayrışmamıza yol açan unsurlardandı.

2023 yılında sektörümüzün karşılaştığı zorluklara rağmen, hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadık ve geleceğe umutla bakmayı sürdürdük. Üretime, yatırım yapmaya ve istihdam yaratmaya, ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam ettik. Bu çabalarımız geçmişte olduğu gibi bu yıl da meyvesini verdi. Böylece tarihsel olarak dayanıklılığını ve esnekliğini kanıtlayan Türk gıda ve içecek sektörü, bu yıl da dış ticaret fazlası veren ender sektörlerden biri olmayı sürdürdü.

Bugün gıda ve içecek sanayisinin yüzde 95’ini oluşturan büyüklü, küçüklü binlerce işletmeyi temsil eden TGDF ailemiz, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türk ekonomisinin en temel paydaşlarından biri oldu.

Bir diğer önemli başlık da Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünü kutlamamız idi. Bunu şahidi olmak hepimizi gururlandırdı. Sağlam temeller üzerine kurulmuş cumhuriyetimiz çağdaşlık temellerinde büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz.

Her yeni yıl, yenilikleri beraberinde getirir. 2024 yılının da hem ülkemiz hem de sektörümüz için yeni başlangıçlar, yeni umutlar ve yeni fırsatlar sağlayacağına inanıyorum.

2024 yılında ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin olumlu etkilerini göreceğimizi, enflasyonda düşüşün belirgin hale geleceğini, döviz kurlarında istikrarın yakalanacağını, sektörümüzü yakından ilgilendiren finansman sorununun geride kalacağını, küresel arenada olduğu gibi ulusal düzeyde de gıda enflasyonunun gerilemeye başlayacağını ve toplumun refahında iyileşme emarelerinin görüleceğini ümit ediyoruz.

Gelecek yıl sektörümüz yerel üretime, sürdürülebilirliğe, dijitalleşmeye, yeşil ekonomiye uyum çabalarına, Ar-Ge’ye, yüksek teknoloji ve inovasyona yatırım yapmaya devam edecek. Özellikle bu alanlarda yabancı sermaye yatırımları önemli bir etken olduğu için yabancı sermaye yatırımlarını çekecek gerekli düzenlemelerin ve tedbirlerin alınmasını da ayrıca bekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılına girerken, 100 yıllık bu büyük yolculuktan aldığımız cesaretle, 2024 yılında da TGDF ailesi olarak sektörümüze liderlik etmeyi, Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı ve üretmeyi sürdüreceğiz.

2024 yılının tüm dünya için barış, huzur ve sevgi dolu bir yıl olmasını, ülkemize ve milletimize şans ve bereket getirmesini de canı gönülden diliyorum.

Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yeni yılınız kutlu olsun!  

Close