TGDF Üyeleri Bakan Nebati ile bir araya geldi

TGDF Üyeleri Bakan Nebati ile bir araya geldi

TGDF Üyeleri Bakan Nebati ile bir araya geldi

Gıda ve içecek sektörünün çatı örgütü Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Demir Şarman ve TGDF üyesi derneklerin başkanları, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile İstanbul’da bir araya geldi.

Görüşmede son dönemde ülke gündeminde önemli yer bulan gıda fiyatları ve yeni uygulamaya giren KDV indirimi konuşuldu.

Toplantıya Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Demir Şarman ve TGDF üyesi ASÜD (Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği), BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği), BYSD (Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği), ETBİR (Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği), MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), ORGÜDER (Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği), SALKONDER (Salça, Dondurulmuş ve Konserve Gıda Sanayicileri Derneği), SETBİR (Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği), SUDER (Ambalajlı Su Üreticileri Derneği) ve TMSD (Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği) derneklerinin başkanlarından oluşan bir heyet katıldı.

Bakan Nebati’den #KazananTürkiye kampanyasına destek çağrısı

Toplantının açılışında konuşan Bakan Nebati “Birlikten Berekete Kazanan Türkiye” kampanyasıyla fiyat istikrarının sağlanacağına inandıklarını, üreticilerden de bu kampanyaya destek beklediklerini ifade etti.

TGDF Başkanı Şarman:  “Önceliğimiz gıda güvenliği ve arz-talep dengesi”

Gündemdeki gıda fiyatları ile KDV indiriminin değerlendirildiği görüşmede TGDF Başkanı Şarman, gıda ve içecek sektörünün büyük bir özveriyle gıda tedarik zincirini ayakta tutmaya çalıştığını, rafları boş bırakmadığını ifade etti.

Girdi maliyetlerinde kaydedilen küresel fiyat artışlarının ulusal ölçekte de etkili olduğunu belirten Şarman, sektörün kısa, orta ve uzun vadede arz-talep dengesini ve gıda güvenliğini koruyabilmek adına ciddi bir mücadelenin içinde olduğunu belirtti.

KDV indirimi konusuna da değinen Şarman sözlerine şöyle devam etti:

“Temel gıda ürünlerinde %8 olan KDV oranının %1’e indirilmesi, tüketiciye de üreticiye de nefes olmuştur. Hükümetin attığı bu adıma başta üyelerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın da yürekten destek verdiğini görmekten son derece mutluyuz.

Sektörün KDV konusunda yaşadığı diğer yapısal sorunların çözümünün de gıda güvencesi ve fiyat istikrarının sağlanması noktasında hem sektöre, hem de tüketicilerimize büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu noktada ambalaj ve enerji kalemleri başta olmak üzere tüm girdilerde KDV oranlarının düşürülmesinin ve zincirin farklı halkalarında farklı KDV uygulamalarından vazgeçilmesinin büyük yarar sağlayacağını düşünüyoruz.”

Close