TGDF üyeleri, 5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katıldı!

TGDF üyeleri, 5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katıldı!

TGDF üyeleri, 5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katıldı!

5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı CIIE (China International Import Expo), 5 - 10 Kasım tarihlerinde Şangay’da gerçekleştirildi.

İlk kez 2017’de duyurulan ve 2018 yılından beri her yıl düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı CIIE, bu yıl 5 – 10 Kasım tarihleri arasında 5. kez düzenlendi. Çin Ticaret Bakanlığı’nca organize edilen fuar, Şangay’da gerçekleştirildi. Fuarda 73,5 milyar dolar değerinde anlaşmalar imzalandı.

Çin’in dünyaya çok açılma yönünde bir politika izlediği bir dönemde, Çin pazarının potansiyelinden yararlanmak isteyen birçok küresel ve uluslararası şirket fuara katıldı.

5 Kasım 2022 tarihinde kapılarını açan olan fuarda dünyanın dört bir yanından devlet yetkilileri, iş çevreleri, profesyonelleri bir araya geldi ve Çin pazarı tanıtıldı.

Bu yıl Türk gıda ve içecek sektörü de fuardaydı!

Türk gıda ve içecek sanayiinin fuarda doğru ve güçlü bir şekilde temsil edilmesi, büyük bir ticaret hacmini temsil eden Çin ile olan ticaretimizin hak ettiği konuma gelmesi açısından çok büyük önem taşıyor.

Kısa bir süre önce açılan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Çin Dış Ticaret Ofisi temsilciliği üyesi şirketler de bu vizyonla fuarda yerini aldı.

Fuarı Çin Halk Cumhuriyeti ile ticari potansiyeli geliştirmek için çok önemli bir fırsat olarak değerlendiren sektör, önümüzdeki yıllarda ilginin artmasını ve daha geniş kapsamlı bir katılım gerçekleşmesini bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin haber ajansı Xinhua’yı ağırlayarak ve ajansın sorularını yanıtlayan TGDF Başkanı Demir Şarman, “Çin hükümetinin resmi onayıyla ve Çin Uluslararası İthalat Merkezi’nin desteği ile kurduğumuz TGDF Çin Dış Ticaret Ofisimiz Çinli tüketicilere Türk gıda ve içecek sektörünün en iyi şekilde tanıtılması misyonuyla faaliyet göstermeye başlamıştır.

Bu yılki CIIE’ye bazı firmalarımızda katılacağız. Önümüzdeki yılki fuarda TGDF olarak tüm Türk gıda ve içecek sektörünün tanıtımını yapabilmeyi ve Çinli potansiyel iş ortaklarımız ile buluşturabilmeyi hedefliyoruz” diye konuşmuştu.

Geçtiğimiz yılki fuarlara ilgi büyüktü

Geçen yıl 4. kez düzenlenen CIIE’ye 127 ülkeden 2900’den fazla firma katılmıştı. Fortune Küresel 500 firmalarının 274’ünün katıldığı fuarı 108 bin firma ve 350 binden fazla kişi ziyaret etmişti.

Çin pazarını değerlendirmek isteyen Batılı firmalar da fuara yoğun ilgi göstermiş, fuar alanının %38,4’ü Asya, %36,8’i Avrupa, %20,3’ü Amerika tarafından tutulmuştu.

Close