TGDF, Türk İran Tarımsal İş Forumu toplantısına katıldı

TGDF, Türk İran Tarımsal İş Forumu toplantısına katıldı

TGDF, Türk İran Tarımsal İş Forumu toplantısına katıldı

Tarım ve gıda ihracatını arttırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ilki Ağustos ayında Gürcistan’la gerçekleştirilen Tarımsal İş Forumu’nun ikincisi, Ankara’da İran ile düzenlendi. Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu’nun açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmoud Hojjati, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Danışmanı Mehmet Daniş, İran Köy Kooperatif Kurumu Genel Müdürü Hassan Safaei ile TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz’un katılımıyla yapıldı.

“Ambargo dönemi” vurgusu

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu

İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmoud Hojjati, İran ile Türkiye arasındaki eskiye dayanan ilişkilerin yanı sıra Türkiye’nin ambargo döneminde İran’ın yanında durmasının ortak çalışmalara zemin hazırladığını söyledi. İki ülkenin tarım alanında işbirliğinin ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacağının altını çizen Hojjati, yeni teknolojiler sayesinde gelişme kat eden İran tarımında, özellikle katma değer yaratacak yatırımlara açık olduklarını kaydetti. “İran İslam Cumhuriyeti yatırımlar için elinden geleni yapacaktır. Bütün potansiyelimizi kullandırmaya hazırız” diyen Hojjati, İran’ın hayvancılıkta, özellikle hayvan yem bitkilerinin üretiminde bölgede önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Helal gıdada işbirliği çağrısı

İran ile Türkiye’nin helal piyasasına daha fazla ürün sunmakta da işbirliği yapabileceğini belirten Hojjati, “Markalaşma ile helal gıda ihtiyacına birlikte cevap verebiliriz. Umarım iki ülke, birbirlerinin potansiyellerini daha iyi kullanırlar” ifadelerini kullandı.

“İran ile gecikmiş buluşma”

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu

Tarımsal İş Forumu’na katılan iki ülke iş adamlarına hitap eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ile Temmuz ayında Türk-İran Tarım Yürütme Komitesi toplantısı yapılmasının planlandığını, ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi. Bu nedenle Tarımsal İş Forumu’nun ilkinin Ağustos ayında Tiflis’te Gürcistan ile gerçekleştirildiğini vurgulayan Çelik, İran ile gecikmiş bir buluşmanın gerçekleştiğini söyledi.

İran’ın Türkiye’nin Asya’ya, Türkiye’nin ise İran’ın Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirten Bakan Çelik, İran’ı rakip olarak değil, birbirini tamamlayan iki büyük pazar olarak gördüklerini bildirdi. İki ülke arasında 2013’te 22 milyar dolar olan ticaret hacminin, geçen yıl 9,7 milyar dolara gerilediğini, bunu 30 milyar dolara çıkarmak için tarım alanında çalışmak gerektiğini ifade eden Çelik, “10 milyar dolara yakın ticaret hacmi içinde tarımsal ürün ticaretimizin payı 353 milyon dolarla, sadece yüzde 3,6’dır. Bu iki ülkeye yakışmayan bir rakam” dedi.

 

Close