TGDF TÜGİS ve TARGET İş Birliğinde Düzenlenen Gıda Etiği Semineri’ne katıldı

TGDF TÜGİS ve TARGET İş Birliğinde Düzenlenen Gıda Etiği Semineri’ne katıldı

TGDF TÜGİS ve TARGET İş Birliğinde Düzenlenen Gıda Etiği Semineri’ne katıldı

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) iş birliğiyle Gıda Etiği Semineri düzenlendi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri Nihal Ayşe Mortepe ve üyelerinin katıldığı seminerde, teknoloji-doğa-insan ilişkileri,  yeni gıdalar ve yeni gıda teknolojilerinin yasal durumu ve gıda güvenliğini tehdit eden taklit ve tağşiş konuları ele alındı.

Akademiden ve sektörden uzman isimlerin katılımıyla yapılan seminerde; artan dünya nüfusunu besleyebilmek için mevcut gıda üretiminin artması gerekliliği karşısında, bu ihtiyacı karşılaması beklenen gıda teknolojileri ve etik değerler konusu değerlendirildi.

TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Sidar, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, “Gıda üreticileri çevre, küresel ısınma, sağlık ve hayvan refahı gibi konularda daha bilinçli ve daha duyarlı bir sistem geliştirmek ve tüketiciler için kolay erişilebilir, adil ve sağlıklı ürünler üretmek zorunda. Bu seminerde kolektif sorumluluk duygusuyla ortak çözümler geliştirmek sektör ve akademiden uzman isimlerle bir araya geldik” dedi.

TARGET Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ da, gıda etiğinin henüz çok yeni ve uygulamalı bir etik alanı olduğunun altını çizerek, “Bu kavram dünyada henüz 20-25 yıldır konuşuluyor. Teknoloji bizim hayatımızın en önemli parçası ancak bilim ve teknoloji yolunda etik pusulamız olmalı. Bilim ve teknoloji her zaman kendisinde iyiyi ve doğruyu taşımayabilir. Eğer teknoloji ve etiği birleştirebilirsek aydınlık ve adil gelecek inşa edebileceğiz” diye konuştu.

Seminerde “Gıdaların Üretiminde Yeni Teknolojiler ve Etik”, “Yeni Gıdalar, Alternatif Protein Kaynakları, Tüketici Tercihleri ve Etik” ve “İşbirlikçi Robotlar İnsan Yerine Alternatifte Etik Sınırlar” başlıklı oturumlar da yer aldı.

Close