TGDF, 'Sugar Summit'e katıldı

TGDF, 'Sugar Summit'e katıldı

TGDF, ‘Sugar Summit’e katıldı

Avrupa Komisyonun ev sahipliğinde düzenlenen “Suggar Summit” 6 Eylül 2017 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirildi.Toplantının ana gündemi "şeker ve sağlık" idi. Toplantıya TGDF adına Kurumsal İletişim Direktörü Nebahat Çakar katıldı.

Avrupa Komisyonun ev sahipliğinde düzenlenen “Suggar Summit” kapsamında şekerli ürünlerde formülasyon ve tüketicinin bilgilendirilmesine ilişkin stratejiler ele alınırken sektörün ve diğer paydaşların konuya ilişkin yaşadığı sorunlar değerlendirildi.

TGDF Kurumsal İletişim Direktörü Nebahat Çakar, Avrupa Komisyonu parlementerlerine Türk Şekerli Mamül sektörüne ilişkin bilgiler aktardı. Özellike obezite ve diyabet konusunda sektör olarak çok hassas yaklaştıklarını aktaran Çakar," Sektörün tek başına sorumlu ya da suçlu gösterilmesi bizim ana rahatsızlığımız. Bireylerin giderek azalan fiziksel aktivite seviyelerine bir de bilinçsiz tüketim alışkanlıkları eklenince ortaya çıkan sağlık problemlerinin faturasının üretici kesimlere çıkarılması büyük haksızlık." dedi.

Çakar ayrıca Komisyonun alacağı kararlarda sektörün özellikle Ar-Ge çalışmalarının zaman istediğinin ayrıca kaynakların yetersizliğinin de süreci zorlaştırdığının altını çizerek bu ve benzeri zorlukları da göz önünde bulundurmasını beklediklerini ifade etti.

 

 

Close