TGDF Rekabet Kurumu ile bir araya geldi

TGDF Rekabet Kurumu ile bir araya geldi

TGDF Rekabet Kurumu ile bir araya geldi

Heyet üyelerinin kendilerini tanıtmalarının ardından başlayan toplantının açılışında konuşan Demir Şarman Rekabet Hukuku’nun hem TGDF üyeleri için hem de piyasanın geneli için son derece önemli olduğunu bu konuda farkındalığın da her geçen gün arttığını belirtti.

Covid 19 sonrası patlak veren Ukrayna Rusya Savaşının global tedarik zincirine etkilerine ve uluslararası rekabete etkilerine de değinen Şarman, sektörün tarladan sofraya gıda zincirinin tüm aşamalarında büyük bir çaba içinde olduğunun altını çizdi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle konuşmasına TGDF Heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek başladı. Ardından Kurum çalışmaları hakkında bilgi veren Küle,  Rekabet Kurumu’nun şeffaf, açık ve evrensel hukuk içerisinde çalışan kamudaki birçok kuruluştan daha kapasiteli bir kurum olduğunu,  kapılarının şirketlere, özellikle de sektör derneklerine kapsının her zaman açık olduğu, her zaman sektör temsilcileri ile iletişime açık olduklarını belirtti.

Başkan Küle, Rekabet Kurumu’nun piyasa dinamiklerinin düzgün çalışması, regülasyonunun yapılması, son kullanıcı yararına rekabetçi piyasanın oluşması ve sonuçta ülkenin kalkınmasına yardımcı olarak çok önemli bir rolü üstlendiklerini belirtti.

Küle sözlerine şöyle devam etti; “Dünya’da da rekabet kanunları özellikle COVID sonrası değişim içerisinde. Yakın bir zaman öncesinde Başkan Yardımcımız Ferhat Topyaka, Atina’da global bir toplantıya katıldı. Bu alanda değişimler, yeni uygulamalar, yeniliklerin söz konusu, Rekabet Hukuku’nun uluslararası arenada da evrildiğini  bu toplantıda da gözlemledi.” dedi.

Konuşmasında Türkiye’deki gelişmelere de değinen Başkan Küle, Rekabet Kurumu’nun amacının yoğun denetim yapmak, soruşturmalar ve dahi cezalar olmadığını ancak kanun ve kurallara uymayanları da yakından inceleyerek, gerekeni yaptıkları, bunun da kanuni görevleri olduğun altını çizdi.

Close