TGDF Kadın Platformu çalışmaları başlıyor!

TGDF Kadın Platformu çalışmaları başlıyor!

TGDF Kadın Platformu çalışmaları başlıyor!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) bünyesinde yer alan TGDF Kadın Platformu’nun başkanlığına Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Şenel Erim getirildi.

Özellikle son dönemde kadın işgücünde yaşanan değişim yanında şirketlerin çeşitlilik ve kapsayıcılık gündemi, kadınların iş hayatındaki ağırlığının artmasına zemin hazırlıyor. Ancak kadının ailedeki rolü hakkında kabuller ve iş yaşamında cinsiyet eşitsizliğine karşı yaptırımların yetersizliği gibi kültürel ve yasal bariyerler bu artışın önünde ciddi bir engel oluşturuyor.

Başta kadınların iş hayatındaki varlığının artırılmasına yönelik teşvik ve düzenlemelerin kanunlaşması, kültürel değişimin sağlanarak toplumdaki olumsuz algıların giderilmesi olmak üzere, gıda sanayiinde kadın istihdamının artırılmasına yönelik girişimlerde bulunulması her gün daha fazla önem kazanıyor. İşte TGDF Kadın Platformu bu amaçla kuruldu.

Platformun kuruluşu Kadınlar Günü’nde duyuruldu

Platformun kuruluşu, TGDF ve Birleşmiş Milletler Gıda ve tarım Örgütü FAO’nun Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart 2022’de düzenlediği “Tarım ve Gıda Zincirinde Kadın” konulu toplantıda duyuruldu. Toplantıda konuşan TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Demir Şarman, Platformun sektörde kadın temsiliyetini artırarak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacağını ifade ederken FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da geçtiğimiz yıl FAO ve TGDF arasında imzalanan Mutabakat Anlaşması’nı hatırlatarak Platforma gereken desteği sağlayacaklarını belirtti.

Bugün açıklanan kararla TGDF Kadın Platformu’nun Başkanlığına Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve İran (NAMETRUB) Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü, aynı zamanda Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olan Ebru Şenel Erim getirildi. TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Şarman konuyla ilgili şunları söyledi:

Şarman: “Tedarik zinciri boyunca kadın istihdamını artıracağız”

“Tarımda sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği, TGDF olarak odaklandığımız en önemli konular arasında. Özellikle tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin tüm halkalarında kadın istihdamını artırmak ve kadınlarımızı güçlendirmek, tüm üyelerimizin katıldığı ortak hedefimiz. Bu amaçla kurduğumuz TGDF Kadın Platformunun liderliğine çok geniş tabanlı ve titiz bir değerlendirme sonrasında Ebru Şenel Erim’i getirmeye karar verdik. Kendisine üstlendiği görevde başarılar diliyorum.” dedi.

 

Close