TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, 5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresi’ne katıldı

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, 5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresi’ne katıldı

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, 5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresi’ne katıldı

5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresi ‘Natural 2019’, 2-5 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Kongrenin açılışında TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik de bir konuşma yaptı. Menlik ambalajlı gıdalar ve doğal beslenme konusundaki yanlış algıların giderilmesi çağrısında bulundu.

Gazi Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi ortaklığı ile gerçekleştirilen ve 4 gün süren Kongrede Türkiye’den ve dünyadan akademisyenler ve uzmanlar; iyi tarım uygulamaları, organik tarım, gıda güvenliği, gıda güvencesi, beslenme, diyetetik, sağlıklı yaşam ve spor konularında en güncel bulguları paylaştı.

Kongrenin açılışında konuşan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, günümüzde doğal beslenme ve ambalajlı gıda kavramlarının haksız bir şekilde karşı karşıya getirildiğini ifade etti. Gıda ve içecek sektörünün gıda güvenliğinin önde gelen koruyucusu olduğunu vurgulayan Menlik, Kongrenin ambalajlı gıdalar ve doğal beslenme konusundaki yanlış algıların düzeltilmesine katkı sağlayacağını umduğunu belirtti. Menlik konuşmasında şunları söyledi:

“Türk gıda ve içecek sanayii gıda güvenliğinin koruyucusudur”

“Çiftçimizin bin bir emekle, alın teriyle ürettiği ürünleri kaynağından alıp işleyen; bunlara değer katıp hem vatandaşlarımıza hem yakın coğrafyadaki 1 milyar tüketiciye kesintisiz olarak sunan Türk gıda ve içecek sanayii; tarladan sofraya kadar uzanan gıda tedarik zinciri içerisinde gıda güvenliğinin önde gelen koruyucusudur.”

“Kavramlar üzerinden bilimsel dayanağı olmayan karalama kampanyaları yürütülüyor”

İlknur Menlik sözlerine şöyle devam etti; “Günümüzde tüketicinin sağlıklı yaşam bilinci her zamankinden daha yüksek düzeydedir. Bu durum sevindirici olmakla birlikte, bu bilincin paralelinde gelişen “doğal beslenme”, “organik beslenme” gibi kavramlar üzerinden bilimsel dayanağı olmayan mesnetsiz karalama kampanyaları yürütülüyor. Ambalajlı gıdaların karşısına “açıkta satılan sağlıksız gıdalar” koyularak, “doğal beslenme” adı altında kayıt dışı ticaret yapılıyor.

“Bilimin tüm paydaşları bu gidişe dur demeli”

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, “Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam Kongresi’ne katılan bilim insanlarından bu karalama kampanyalarına dur demelerini beklediklerinin altını çizdi.

Close