TGDF Başkanı Demir Şarman’dan müjde: “TGDF Kadın Platformu bugün itibarıyla kurulmuştur!”

TGDF Başkanı Demir Şarman’dan müjde: “TGDF Kadın Platformu bugün itibarıyla kurulmuştur!”

TGDF Başkanı Demir Şarman’dan müjde: “TGDF Kadın Platformu bugün itibarıyla kurulmuştur!”

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü katılımıyla 8 Mart’ta düzenlediği toplantıda Federasyon Başkanı Demir Şarman, TGDF Kadın Platformu’nun kurulduğunu müjdeledi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tüm dünyada Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan 8 Mart’ta, ülkemizde çalışan ve emekçi kadınlara yönelik yeni bir oluşum kurulduğunu duyurdu.

TGDF Başkanı Demir Şarman, çevrim için olarak düzenlenen “Tarım Gıda Zincirinde Kadın” temalı toplantıda TGDF Kadın Platformu’nun hayata geçirildiğini açıkladı.

Tarım ve gıda sektöründen önde gelen kadınlar konuşma yaptı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, Godiva CEO’su Nurtaç Ziyal Afiridi’nin yanı sıra tarım kooperatifleri ile gıda ve içecek sektöründen isimlerin yer aldığı toplantının moderatörlüğünü, ülkemizin önde gelen kadın girişimcilerinden Anadolu Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Nurdan Erbuğ yürüttü.

Şarman: “Sürdürülebilirlik için sektörde kadın temsiliyeti artmalı”

Toplantının açılış konuşmalarını TGDF Başkanı Demir Şarman ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu yaptı. Şarman konuşmasında kadınların gıda zincirinin tamamındaki önemine dikkat çekti.

TGDF çatısı altında kurulan Kadın Platformu’nun sektörde kadın temsiliyetini arttırarak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacağını ifade eden Şarman, izleyiciler nezdinde platforma aktif katılım çağrısı yaptı, “Daha çok kadının bu arenada daha fazla söz sahibi olması, kadın eliyle kadın gözü ile kadın beyni ile geleceğimizi şekillendirmesi hepimizin ortak çıkarlarına hizmet edecektir” diye konuştu.

Gutu: FAO, TGDF Kadın Platformu’nu destekleyecek

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, yaptığı açılış konuşmasında cinsiyet eşitsizliğinin geniş bir alana yayılan olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Yoksulluğa Son” ve “Açlığa Son” ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” arasındaki ilişkiye dikkat çeken Gutu, tarım ve gıda sektöründeki kadınların kendine yeterliklerinin artırılması için tüm paydaşlara yönelik iş birliği çağrısında bulundu.

TGDF Kadın Platformu’nun çok yerinde ve zamanlı bir oluşum olduğunu ifade eden FAO Türkiye Temsilcisi, geçtiğimiz yıl imzalanan FAO ve TGDF arasında imzalanan Mutabakat Anlaşması çerçevesinde platforma gereken desteği sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Erbuğ: Toplumsal cinsiyet eşitliği temel bir insan hakkıdır

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Anadolu Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Nurdan Erbuğ, “Sürdürülebilir bir yarın için cinsiyet eşitliği elzemdir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, fırsat eşitliğinin ötesinde, bu eşitsizlikleri sonra ermesi ihtiyacını da doğuruyor” dedi.

Selışık: “Kadınların tarımdaki emeği çok büyük”

Tarım Sektöründe kadın istihdamı ve FAO’nun kadın çiftçilerle yürüttüğü çalışmaları anlatan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, aile çiftçiliği ve tarımda kadının rolüne değindi.

Selışık, “FAO olarak 2016 yılında yaptığımız bir araştırma kadınların tarım sektöründeki emeğinin büyüklüğünü da ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre kırsal bölgelerdeki kadınların günlük 4,98 saati tarlada geçerken 5,21 saati de ev işlerinde geçiyor. Bunun haricinde işgücü istatistiklerine giremeyen mevsimlik tarım işçilerinin de büyük bir bölümü kadınlardan oluşmaktadır” diye konuştu.

Afridi: “Fırsat eşitliğine küresel ölçekte destek veriyoruz”

Kadınların ekonomiye katılımlarının ve fırsat eşitliğinin önemine değinen, GODİVA CEO’su Nurtaç Ziyal Afridi, Yıldız Holding olarak küresel ölçekte fırsat eşitliğine verdikleri desteği anlattı.

Afridi, “Bu desteğin bir parçası olarak, tedarik zincirinde kadınların eşit haklara sahip olması amacıyla bir kadın platformu oluşturduk. Yönetim Kurulu Başkanı’mız da bu sürece yakından destek verdi. Platformda, kadınlara destek sağlamak amacıyla projeler geliştiriyoruz. Platformun çalışmalarının sürekliliğini sağlamak için, Yıldız Holding bünyesinde bütün şirketler çerçevesinde kadınlara fırsat eşitliği sağlayacak uygulamaları hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Müge Nisari ve Cennet Polat

Kadınlar ve kooperatiflerinin başarı hikayesi

Toplantının devamında söz alan, Kahramanmaraş Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cennet Polat ve Döngü Kooperatifi Kurucu Ortağı Müge Nisari de, kooperatiflerinin ve kendilerinin başarı hikayelerini anlattı.

Kadınların eşit şekilde temsil edilmesi sürdürülebilirlik için elzem

Toplantıda, gıdanın topraktan sofraya ulaşana kadar geçen süreçte kadınların payı aktarıldı. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların üretimde de eşit şekilde temsil edilmesinin sürdürülebilir bir gelecek için elzem olduğunu vurgulayan konuşmacılar, TGDF Kadın Platformu ile atılan adımın sadece ülkemiz gıda zincirinde değil, ulusal ve uluslararası birçok başka alanda da yol gösterici olacağını belirtti.

TGDF Kadın Platformu ulusal ve uluslararası alanda yol gösterici olacak

Ülkemiz gıda ve içecek üreticilerinin çatı örgütü olan TGDF’nin geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen Genel Kurulunda Başkan seçilen Demir Şarman, TGDF Kadın Platformu’nu kısa sürede oluşturma vaadini gerçekleştirmiş oldu.

Federasyon bünyesinde yer alan Platform, tarım gıda zincirinde her kademede emek veren tüm kadınların desteklenmesi, sorunlarının net bir şekilde duyurularak çözümlerin hızlı şekilde ortaya koyulabilmesi amaçlarını taşıyor.

Close