TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu

TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu

TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu

Psikolog Sadiye AKBULUT, TGDF Akademi’nin davetlisi olarak katıldığı webinarda koronavirüs salgını ile kişilerin psikolojik başa çıkma yöntemlerini ele aldı.

Gıda tedarik zincirinin paydaşlarına yönelik eğitimler veren TGDF Akademi, koronavirüs salgını nedeniyle psikolojik olarak bilinçli hareket etme konusunda sektörü bilgilendirmek üzere Psikolog Sadiye Akbulut'u konuk etti. İnternet bağlantısı üzerinden 100'den fazla katılımcı ile düzenlenen konferansta koronavirüs salgınının kişiler üzerindeki psikolojik etkileri değerlendirilerek gelecek hakkında öngörü ve tavsiyelerde bulunuldu.

“Korku belli bir seviyeye kadar bizim dostumuz. Korkunun hiç olmaması ya da gereğinden fazla olması bize dost olmaktan çıkar”

Sento Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu ve Psikolog Sadiye AKBULUT, ''Koronavirüs ile Psikolojik Başa Çıkma” başlıklı sunumu eşliğinde yaptığı konuşmada, salgının ülkemize geldiği hafta yaşadığımız stres ve kaygının normal söyledi. Korkunun, kendimizi korumak için gerekli mücadeleyi vermede faydalı olduğunu belirten Akbulut, bu korkunun tamamen etkisi altına girdiğimizde birtakım psikosomatik belirtilerin ortaya çıkabileceği konusunu değerlendirdi.

“Kaygılanmamak imkânsız”

Akbulut, sürecin ilk başlarında hepimizin uykusunda ya da iştahında belirli değişimler olduğunu belirtti. Kaygılanmamanın imkânsız olduğunu vurgulayan Akbulut, bu kaygı ile etkin mücadele ettiğimizde bedenimizin kendini toparlayacağını ifade etti.

“Her akşam saat 21:00’de cama çıkıp alkış tutmaya psikolojik olarak toplumun da ihtiyacı vardı”

Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki basamaklara göre değerlendiren Akbulut, toplum olarak ihtiyaçlar hiyerarşisindeki bütün basamaklara uygun aksiyonlar aldığımızı belirtti. Gıda stoklamak, hijyen kurallarında değişiklik yapmak gibi temel ihtiyaçlarımıza değinen Akbulut, her akşam saat 21:00’de cama çıkıp sağlık personelini alkışlayarak bir zümreye ait olma duygusuna bizim de ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

Akbulut sözlerine şöyle devam etti: ''Herkes maddi ve manevi olarak bu süreçten etkilenecek. Önemli olan en az hasarla bu süreci atlatabilmek. Bunun için önce belirsizliklerinizi giderin. Eğitim, istihdam, finans gibi konularda, sizin elinizde olan kısımları gözden geçirin ve bir yıllık planlar yapın. İnsanı en çok kaygılandıran şey belirsizliktir.” dedi.

“Stresör ortadan kalkmış değil”

Akbulut, herkesin bu süreçle başa çıkma yönteminin farklı olduğunu ifade etti. Temelde bilinen üç çeşit başa çıkma modeli olduğunu aktaran Akbulut, salgın konusunun üzerinde giden, bu konudan kaçınan ve salgın yokmuş gibi davranan başa çıkma modellerinden bahsetti.

''Herkesin psikolojik mücadele yöntemi aynı değil”

Evliliklerde yaşanan sorunlara değinen Akbulut, farklı fizyolojilerin bir araya gelmesi ve farklı mücadele yöntemlerine sahip olmasının buna neden olduğunu söyledi. Kişilerin önce kendi ihtiyaçlarını ve mücadele yöntemlerini bilmeleri gerektiğine değindi.

TGDF Akademi ev sahipliğindeki konferansını şu ifadelerle sona erdirdi:

''Hepimiz bir şok evresi yaşadık. Salgın tamamen sona ermiş değil. Kişiler bu noktada kendi ihtiyaçlarını iyi belirleyerek bulundukları evliliğin, toplumun ve kurumun ihtiyaçlarını giderebilirler. Hepimizin mücadele etme kapasitesi farklı. Bunun için birbirimizi tüketmek yerine, farkında olarak faydalı olmaya çalışalım”

Close