TGDF, 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi'ne katıldı.

TGDF, 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi'ne katıldı.

TGDF, 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’ne katıldı.

TGDF, Sabri Ülker Vakfı tarafından düzenlenen 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi'ne katıldı.“Yeme Davranışının Sağlık Etkileri” temasıyla düzenlenen zirvede  Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’nin (EUFIC) Türkiye dahil 5 ülkede gerçekleştirdiği “Gıda Seçimini Tetikleyen Faktörler” araştırmasının sonuçları da açıklandı.

Gıda tercihlerinde en önemli etkenler: Haz ve sağlık

Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’nin (EUFIC) koordine ettiği, Türkiye dahil 5 ülkede yapılan “Gıda Seçimini Tetikleyen Faktörler/ Driver’s Of Food Choice” araştırmasının sonuçları da, ilk kez Türkiye’de, 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde kamuoyu ile paylaşıldı.

Türkiye ayağını Sabri Ülker Vakfı’nın yürüttüğü proje, İngiltere, İtalya, Fransa ve Polonya’da pilot olarak yürütüldü. Bilimsel danışmanlığını Danimarka Aarhus Üniversitesi Pazarlama Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Klaus Grunert’in üstlendiği araştırmada; kahvaltılık gevrekler, hazır yemekler, yoğurt, tatlı atıştırmalıklar, bisküvi ve soğuk içecekler olmak üzere altı farklı ürün grubunu tüketen insanların ne hissettikleri, o ürünü neden tükettikleri sorgulandı.

Zirvede araştırma sonuçlarını paylaşan Prof. Klaus Grunert, “Beş ülkede gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda, hem ürün kategorileri hem de ülkeler arasında seçimi etkileyen etkenler bakımından önemli farklılıklar olduğunu gördük. Araştırmayı gerçekleştirdiğimiz bütün ülkelerde üründen alınan keyif, haz ve ürünün sağlıklı olduğu algısı, en önemli seçim etkenleri olarak ortaya çıkarken; güven, marka ve ekonomik faktörlerin de önemli rol oynadığını gördük” dedi.

4. Sabri Ülker Bilim Ödülü

Zirvede, Sabri Ülker Vakfı’nın temel misyonlarından biri olan araştırma ve eğitim programlarının desteklenmesi hedefi doğrultusunda düzenlenen ve uluslararası katılıma da açık hale getirilen Sabri Ülker Bilim Ödülü de bu yılki sahibini buldu.

Bu yılki teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olarak belirlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün sahibi, “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” projesiyle Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Ebru Erbay oldu.

Zirveye katılan TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Nebahat Çakar, Harvard Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mark C. Elliott ile sohpet etme imkanı buldu.

 

Close