Selçuk Yaşar vefat etti

Selçuk Yaşar vefat etti

Selçuk Yaşar vefat etti

Çatısı altında birçok gıda firması bulunan Yaşar Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, 98 yaşında yaşamını yitirdi. Selçuk Yaşar’ın cenazesi 13 Şubat Pazartesi günü toprağa verildi.

Selçuk Yaşar’ın vefatı, kurucusu olduğu Yaşar Holding’in internet sitesi ve resmi Twitter hesabından, şu sözlerle duyuruldu:

“Vizyonuyla, girişimciliğiyle, sanayiciliğiyle, topluma katkısıyla, Türkiye sevdasıyla hepimize örnek olan, fikirleriyle yol göstericimiz, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Selçuk Yaşar’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet dileriz. Başımız sağ olsun”

Selçuk Yaşar kimdir?

17 Ocak 1925 tarihinde Rodos’ta doğan Selçuk Yaşar, lise tahsilini İstanbul’daki Fransız Saint Joseph Lisesi’nde tamamladı, 1948 yılında İzmir Ticari İlimler Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

Bugün 21 şirketi, 2 vakfı ile 7500 kişiye istihdam sağlayan Yaşar Topluluğu ile 2001 yılında kurulan ve bugün 10.000’ i aşkın öğrencisi bulunan Yaşar Üniversitesi’nin kurucusu ve Onursal Başkanı’dır.

Babasının dükkanında iş hayatına atılan Selçuk Yaşar, 1954 yılında Türkiye’nin ilk boya fabrikası DYO’nun kurucularındandır. Bundan sonraki yıllarda Türkiye’de öncülük ettiği birçok sanayi dalında yatırım yapmıştır.

Selçuk Yaşar, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı ile eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında toplumun gelişimini desteklemeyi ilke edinmiş, toplumun gelişmesindeki en temel unsurun eğitim olduğuna inanarak vakıflar aracılığıyla çok sayıda okul yaptırılmasına öncülük etmiş, milli eğitimin hizmetine sunmuştur. Selçuk Yaşar başkanlığındaki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı; üniversitelerde, yüksek ve orta öğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, karşılıksız burs vermektedir.

Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin kurucusu ve öncüsü olan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla birçok önemli proje hazırlamış ve uygulamıştır.

Selçuk Yaşar bir dönem Ege Ekspres Gazetesi’ni ve Devir Dergisi’ni ve Gazete Ege’yi çıkarmış olup, Ege TV’nin de kurucularındandır.

İlgili alanlarda sivil toplum kuruluşlarının (STK) da kuruluşunda öncülük eden Selçuk Yaşar, SETBİR Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin, ESİAD Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ve Karşıyaka Spor Kulübü’nün(KSK) Onursal Başkanı’dır.

TÜSİAD Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği ile ESİAD Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği, DESAD Deniz Ürünleri Sanayicileri Derneği’nin kurucularından olan Selçuk Yaşar, BOSAD Boya Sanayicileri Derneği Danışma Kurulu üyesi olan Selçuk Yaşar, uzun yıllar Danimarka’nın İzmir Fahri Konsolosluğu görevini yürütmüştür.

Yaşar, evli ve üç çocuk babasıydı.

Close