Sağlık için elzem besin öğelerini kesmekle hiçbir sağlık sorunu çözülemez!

Sağlık için elzem besin öğelerini kesmekle hiçbir sağlık sorunu çözülemez!

Sağlık için elzem besin öğelerini kesmekle hiçbir sağlık sorunu çözülemez!

Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı Rint Akyüz, şekerlerin sağlık üzerine etkilerine ilişkin bilimsel temele dayanmayan bilgilerin kulaktan kulağa aktarılmasının sadece ülkemize özgü değil, dünya çapında bir durum olduğunu söyledi. Akyüz, “Herhangi bir sağlık sorununu ortadan kaldırmak için elzem besin öğelerinden birini kesmek çözüm değildir. Çözüm; sağlık otoritelerinin tavsiye ettikleri oranlarda farklı besin öğelerini aşırıya kaçmadan tüketmek, bunun yanında mümkün olduğu kadar aktif bir yaşam sürdürmektir” dedi.

Şeker Kurumu ev sahipliğinde 24 Mayıs’ta İstanbul’da başlayan Uluslararası Şeker Örgütü (ISO) 49. Konsey Toplantısı’nda, şeker ile sağlık ve beslenme ilişkisi de masaya yatırılıyor. Etkinliğin açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de katıldı.

“Şeker: Gerçekler ve Efsaneler” temasıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan ISO İcra Direktörü Jose Orive, şeker hakkındaki yanlış bilgilerin tekrarlandıkça “gerçeğimsi” bir hal aldığını, oysa verilere bakıldığında dünyada şeker tüketimi düşerken çocuk ve yetişkinlerde obezite görülme sıklığının arttığını, hareketsizliğin gençlerde giderek yaygın bir sorun haline geldiğini bildirdi.

iso-konsey-rint-akyuz-gidahattiRint Akyüz: “Kulaktan kulağa bilgi aktarımı dünya çapında bir sorun”

26 Mayıs’a kadar sürecek organizasyona Türkiye’de iç pazara sunulan mısır şekeri üreticilerini temsilen Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği de (NÜD) katılıyor.

Toplantının bu yılki temasına dikkat çekerek, şekerle ilgili efsanelerin uluslararası boyutunu vurgulayan NÜD Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz, şekerlerin sağlık üzerine etkilerini konu alan ve bilimsel temele dayanmayan bilgilerin kulaktan kulağa aktarılmasının sadece ülkemize özgü değil dünya çapında bir durum olduğunu söyledi. Akyüz, sözlerine şöyle devam etti:

“Her konuda olduğu gibi sağlık ve beslenme konusunda da temelsiz bilginin karşısına çekilebilecek en sağlam set, bilimsel gerçeklerdir. ISO’nun 49’uncu Konsey Toplantısı bu bilimsel gerçeklerin yinelenmesi için geniş çaplı bir platform sunarak, yanlışların düzeltilmesi için önemli bir fırsat ortaya koymuştur. Yanlış bilinen doğrular, gerçek sanılan efsaneler, her zaman insanlığı sorunların çözümünden, aydınlıktan uzaklaştırmıştır. Bu toplantı, bilinmeyenin karanlığına tutulacak bir başka ışık kaynağı olmuştur. Gerek sektör, gerek toplum sağlığı açısından önemli bu toplantının ülkemizde gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

Close