PAKDER’den “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi”

PAKDER’den “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi”

PAKDER’den “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi”

TGDF üye derneklerinden Tarım ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER), BM tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’nda “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi”ne imza attı.

PAKDER’in, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümlerinin ortaklığında yürüttüğü “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi” kapsamında düzenlenen Sempozyum ve 1. Bakliyat Şenliği, 17 Mayıs’ta İstanbul Ticaret Odası (İTO) tesislerinde gerçekleştirildi.

Türk mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan bakliyat ürünlerinin sağlık ve beslenmeye olan faydaları, gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ışığında her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Araştırmalar, bakliyat tüketiminin kanser oluşumunu, tip 2 diyabet ve obeziteyi önlemede son derece etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca, mide-bağırsak sistemi ve kalp damar sağlığı ile ilişkilendiriliyor olması bakliyatın önemini artırıyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Türkiye’nin girişimleriyle 2016 yılını “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak ilan etmesiyle, bakliyatın sağlık ve beslenme üzerindeki faydaları tüm dünyada bir kez daha gündeme taşındı. Türkiye’de de bakliyattan gıda endüstrisinin kullanabileceği yeni ürünlerin elde edilmesi; bakliyatın bilinen tüketim alanlarının çeşitlendirilmesi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi ve sağlık üzerindeki etkileri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi” hayata geçirildi.

PAKDER tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümlerinin ortaklığında yürütülen “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi”, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “2015 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında destekleniyor. Proje ile günlük beslenmede bakliyat kullanma eğiliminin artırılması ve toplumda bakliyatın sağlık üzerine olumlu etkilerine ilişkin bilinç oluşturulması hedefleniyor.

bakliyat-ile-saglikli-beslenme-saglikli-hayat-3-gidahatti

Bakliyat geleceğin gıdası!

Proje kapsamında düzenlenen Sempozyum ve 1. Bakliyat Şenliği, 17 Mayıs’ta İstanbul Ticaret Odası (İTO) tesislerinde gerçekleştirildi. Çok sayıda bilim insanı, doktor, diyetisyen, mutfak sanatçısı ve sanayi temsilcisinin bakliyatın önemine ilişkin bilgi verdiği Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Sempozyumu’na katılan bilim insanları; “Bakliyat, geleceğin gıdası!” ortak görüşünde buluştu.

Sempozyum açılış konuşmasında projeyle ilgili bilgi veren PAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı İsmet Aral, bakliyat sınıfına giren mercimek, nohut, fasulye, bakla, bezelye ve börülcenin dünyada 2 milyardan fazla insan için protein kaynağı olduğunu söyledi. Aral, “Bakliyat tüketiminin arttırılması, kullanım alanlarının genişletilmesi ve dolayısıyla Türkiye bakliyat üretiminde de artışın hedeflendiği bu projeyle, sektörel sorunların çözümüne katkı sağlanması hedeflenmektedir. ‘Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi’ aracılığıyla, günlük beslenme alışkanlıklarında bakliyat kullanma eğiliminin arttırılması, toplumda bakliyatın sağlık üzerine olumlu etkilerine ilişkin bilinç oluşturulması; bakliyat için katma değerli ürün çalışmaları ile de farklı kullanım alanlarının yaratılması en büyük hedeflerimizden biri olacaktır.” diye konuştu.

Gluten hassasiyeti olanlar için bakliyat seçeneği

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bakliyatın yüksek protein, yüksek lif ve düşük yağ içermesi nedeniyle beslenmemizin önemli bir parçası olduğu ortaya konuldu. Sempozyumda söz alan bilim insanları, bakliyat ürünlerinin özellikle gluten hassasiyeti olanlar için de iyi bir seçenek olduğunu dile getirdiler.

Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi’nin gönüllü elçisi Diyetisyen Dilara Koçak ise sağlıklı bir hayat için bakliyatın günlük beslenmemize mutlaka dâhil edilmesi gerektiğini kaydetti. Dilara Koçak, “Geleneksel kuru fasulye, nohut ve mercimeğimiz çok lezzetli ama biraz daha farklı tariflerle tüketimi arttırmak ve toplumun geneline yaymak büyük önem taşıyor. Bu anlamda bakliyat unuyla yapılan tariflerin geliştirilmesini de bir beslenmeci olarak çok değerli buluyorum” dedi.

Sempozyum ve 1. Bakliyat Şenliği’nde bakliyat ürünleriyle yapılmış 50+10 sıra dışı yiyecekte sergilendi. Bakliyatla yapılmış yiyecekler, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

bakliyat-ile-saglikli-beslenme-saglikli-hayat-2-gidahatti

Close