Okul Sütü Programı Başladı

Okul Sütü Programı Başladı

Okul Sütü Programı Başladı

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci yarısında uygulanacak Okul Sütü Programı kapsamında okul sütlerinin dağıtımına başlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, imkanlar ölçüsünde Okul Sütü Programı’nı genişleteceklerini söyledi.

Çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırılarak sağlıklı beslenmelerine katkı amacıyla 2012 yılında başlatılan Okul Sütü Programı 6’ıncı yılına girdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Ulusal Süt Konseyi (USK) desteğiyle Okul Sütü Dağıtımına, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci yarısının başladığı 6 Şubat’ta Ankara Batıkent’teki Kent-Koop İlkokulu’nda düzenlenen törenle başlandı.

Program kapsamında ikinci yarıyıl boyunca yaklaşık 34 bin okuldaki 6 milyonu aşkın anasınıfı ve ilkokul öğrencisine, haftada üç gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) olmak üzere, toplam 290 milyon kutu 200 ml. UHT içme sütü dağıtılacak. Böylece 6 uygulama yılında öğrencilere, toplam 1 milyar 522 milyon kutu süt dağıtılmış olacak.

“Okul Sütü ile çocuklarımız geleceğe sağlıklı hazırlanıyor”

Törende konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik , çocukları geleceğe sağlıklı bir şekilde hazırlanması için birçok program uygulandığını, Okul Sütü’nün de bunlardan birisi olduğunu söyledi. Suriye’deki savaş ortamına dikkat çekerek, Suriyeli çocukların savaştan kaçarken yaşamlarını yitirdiklerini vurgulayan Çelik, “Vatanımızı, bayrağımızı seviyor musunuz?” diye sorduğu çocuklardan, “Evet” yanıtını alınca, “Biz de sizleri çok seviyoruz” karşılığını verdi.

“Süt tüketiminde sorunumuz var”

Çocukların sağlıklı beslenmeleri için en iyi ortamı hazırlamanın velilerin, öğretmenlerin ve kendilerinin görevi olduğunu bildiren Çelik, sütün her yaşta, özellikle küçük yaşlarda tüketiminin büyük önem arz ettiğini söyledi. İçilen yarım litre sütün günlük ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70’ini, fosforun yüzde 60’ını, iyotun yüzde 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin yüzde 77’sini karşılayabildiğini belirten Çelik, “Ülkemizde 19 milyon ton süt üretiliyor. Süt üretiminde sorunumuz yok ama süt tüketiminde sorunumuz var. AB ülkelerinde kişi başına yıllık ortalama 80-100 litre süt tüketilirken, bizde 25 litre süt tüketiliyor. Bu programın genişletilmesini bakanlıklarımızla hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı boyunca 58 bin ton süt dağıtımının gerçekleştirileceği, programın başından bu yana dağıtılan süt miktarının ise 305 bin ton olduğu bilgisini veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Program kapsamında 34 bin okulda 6 milyon öğrencimize bu dağıtım gerçekleşecek” dedi. Çelik, öğrencilerden gazlı, şekerli içeceklerden kaçınmaları uyarısında da bulundu.

Close