Helal Belgelendirmede Küresel Güven Webinarı gerçekleştirildi!

Helal Belgelendirmede Küresel Güven Webinarı gerçekleştirildi!

Helal Belgelendirmede Küresel Güven Webinarı gerçekleştirildi!

TGDF Akademi'nin gerçekleştirdiği Helal Belgelendirmede Küresel Güven Webinarı'nda, helal gıda sektörünün Türkiye ve dünya genelindeki durumu değerlendirildi.

TGDF Akademi, 18 Ekim 2021 tarihinde çevrim içi olarak Helal Belgelendirmede Küresel Güven başlıklı bir Webinar düzenledi.

Webinar’a konuşmacı TGDF Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Sümerli ve Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu katıldı.

Moderatörlüğünü Gazeteci Celal Toprak’ın üstlendiği, helal belgeli ürünlerin uluslararası ticareti ve Türkiye’nin global helal gıda pazarındaki yeri gibi konuların konuşulduğu Webinara sektör paydaşları yoğun ilgi gösterdi.

Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu, dünya helal pazarı ve Helal Akreditasyon Kurumu’nun çalışmalarını anlatan oldukça detaylı ve bilgilendirici bir sunum yaptı, helal gıda sektörünün doğuşunu, Türkiye’ye gelişini ve geldiği konumu aktardı.

Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu: "Helal gıda pazarının büyüklüğü 1,2 trilyon dolar"

Helal pazarının güncel durumuna da değinen Soylu, “Helal belgeli ürün ve hizmet pazarı, 1,8 milyar Müslüman’ın yanında gayrimüslimlerin de tercihleri doğrultusunda, finans haricinde 2 trilyon doları aşan bir hacme ulaştı. Yalnızca helal belgelendirme pazarının tahmini büyüklüğü 6 milyar dolar. Helal gıda pazarının büyüklüğü ise 1,2 trilyon dolar” dedi.

TGDF Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Sümerli: "Helal, fazlasıyla önemsediğimiz bir konu"

Sunum tamamlandıktan sonra söz alan TGDF Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Sümerli, “Helal, fazlasıyla önemsediğimiz bir konu. Ülkemizde Helal Akreditasyon Kurumu’na sahip olmamız büyük bir şans. Bu bir zorunluluk değil, ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. Türkiye’de gıda sektöründe tağşiş haricinde, bir ürünün helal olup olmadığı kaygısı zaten olmaz. İlkesel olarak da, Türkiye’de satılan bir gıda ürününü üzerinde bir helal belgesi bulunması, malumun ilanıdır. Ancak ihracat konusunda, müşterinin talebi doğrultusunda bu belgelere müracaat etmek gerekiyor” diye konuştu.

Webinar’ın tamamını TGDF Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Close