Dünyanın Gıdasını İstanbul’da Buluşturduk!

Dünyanın Gıdasını İstanbul’da Buluşturduk!

Dünyanın Gıdasını İstanbul’da Buluşturduk!

Dünya gıda ve içecek sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri haline gelen CNR Food İstanbul yine büyük ilgi gördü. Normalleşme kapsamında alınan önlemlerle düzenlenen fuara 2 bin 500’ün üzerinde yabancı satın almacı konuk oldu.

Pandemi şartlarına rağmen yoğun bir katılım yaşanan CNR Food İstanbul – Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı 20’yi aşkın ülkeden 2.000’in üzerinde markaya ev sahipliği yaptı. Fuarın destekçilerinden Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), bu yılki organizasyon ile ilgili bilgiler aktardı.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz konuyla ilgili olarak “Dünyanın gıdasını yine İstanbul’da buluşturduk” dedi. Kopuz, bu yıl Ürdün ve Afganistan’ın milli olarak katılım sağladığı fuarda; aralarında Hollanda, Irak, İran, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Afganistan, Fransa, Ukrayna, Rusya, Litvanya, Somali, Özbekistan, Ermenistan ve Polonya’nın da bulunduğu ülkelerin firmalarbirçok ülkenin gıda ve içecek firmaları yoluyla yoluyla temsil edildiğini ifade etti.

2 bin 500’den fazla yabancı satın almacı

Ziyaretçileri CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlayan fuara; aralarında Polonya, Yunanistan, Irak, Hollanda, Hindistan, Kenya, Somali, Özbekistan, Çekya, Arnavutluk, Makedonya, Macaristan’ın da yer aldığı birçok ülkeden satın 2.500’ün üzerinde satın almacı da katıldı.

TGDF Başkanı Kopuz, fuarda bu yıl Çikolata ve Şekerleme Özel Bölümü ile Özel içecekler ve Gurme Özel Bölümü’nün dikkat çektiğini ifade etti. Kopuz bu yıl T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nın resmi onayı ile kurulan Özel İçecekler ve Gurme Özel Bölümü ile ülkemiz gıda ve içecek sektörünün tanıtımında yeni bir basamağın basamağa erişildiğini ifade etti.

Tanıtım engelleri kalkarsa katma değer artar

Türk gıda ve içecek sanayiinin dış ticaret fazlası veren en önemli imalat sektörlerinden biri olduğunu hatırlatan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, bazı ürünlerin tanıtımı önündeki engellerin kalkmasıyla ülkemize sağlanacak katma değerin daha da artacağının altını çizdi.

Bu yıl 1-4 Eylül tarihlerinde CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen fuar organizasyonunun destekçileri arasında TGDF yanında Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği (TÜGİDER), Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER), Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB de yer alıyor.

Close