Baharat üreticilerinden güç birliği

Baharat üreticilerinden güç birliği

Baharat üreticilerinden güç birliği

Ülkemiz baharat üreticilerini tek bir çatı altında birleştiren Ambalajlı Baharat Üreticileri Derneği (ABÜDER), II. Olağan Genel Kurulu toplantısını düzenledi. Derneğin kurucularından Aydın Acun, güven tazeleyerek yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Toplantıda, derneğin adının -kapsamını genişleterek- Aromatik Bitkiler ve Baharat Üreticileri Derneği olarak değiştirilmesine karar verildi.

Kısa adı ABÜDER olan Ambalajlı Baharat Üreticileri Derneği, II. Olağan Genel Kurul toplantısını, 16 Kasım 2022’de İstanbul’da gerçekleştirdi. Derneğin kurucularından Noor Asia Turkey Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Acun, yeniden ABÜDER Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Toplantıda yeni görev dağılımı yapıldı, derneğin kapsamı ve işleyişi hakkında konular görüşüldü. Derneğin adının -kapsamını genişleterek- Aromatik Bitkiler ve Baharat Üreticileri Derneği olarak değiştirilmesine karar verildi.

Baharatlar ve ‘Aromatik Bitkiler’ bir arada

Acun, Genel Kurul toplantısında, “Türk mutfağının olmazsa olmazı baharatlara, bugün doğayla iç içe bir yaşam arzulayan şehir insanının vazgeçilmezi haline gelen aromatik bitkiler de ekleniyor. Ülkemiz, zengin bitki gen kaynaklarına, geniş yüzölçümüne ve farklı iklimlere sahip yapısıyla, aromatik bitkiler yönünden dünyada çok önemli bir potansiyele sahip. Türkiye’de aromatik bitkilerden daha etkin yararlanılmasını sağlamamız ve ekonomik getirisini arttırmamız gerek. Bugün derneğimizin adına “Aromatik Bitkileri” de ekleyerek, dünya piyasalarındaki hedeflerimizi daha geniş bir alana taşıyoruz. Bundan sonra, yeni adımız Aromatik Bitkiler ve Baharat Üreticileri Derneği (ABÜDER) olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Üreticilerimizin sorunlarına çözüm bulacak, uluslararası piyasalardaki payımızı büyüterek ülke refahına katkı sağlayacağız” dedi.

Aromatik Bitkiler ve Baharat Üreticileri Derneği (ABÜDER) güvenilir ürün seçenekleri konusunda tüketici farkındalığını artırmayı, vatandaşlarımıza kaliteli ve güvenilir ürünler sunmayı amaçlıyor, ülkemiz biyoçeşitliliğinin korunması gibi geleceğin dünyasına yönelik hedeflere odaklanıyor, ‘sürdürülebilir üretim’ uygulamalarını destekleyerek, Türkiye’yi küresel baharat ve aromatik bitki tedarikçisi konumuna getirmeyi hedefliyor.

ABÜDER Genel Kurul toplantısından sonra yeni görev dağılımı şöyle açıklandı:

Yönetim Kurulu

  • Aydın Acun – Noor Asia Turkey Gıda San. ve Tic. A.Ş.
  • Anibal Atilla Rua – Atom Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.
  • Emin Demirci – Emin Gıda Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti.
  • Selahattin Kutluer – Kutluer Gıda ve Makine Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti.
  • Serdar Özcanlı – Seğmen Kardeşler Gıda Üretim ve Ambalaj Sanayi A.Ş.
  • Haydar Yalçınkaya – Yalçınkaya Biber Baharat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
  • Cihat Arslan – Arslanlar Baharat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Close