Events

09Dec 7. Ulusal Obezite Kongresi İstanbul’da yapıldı

7. Ulusal Obezite Kongresi İstanbul’da yapıldı

7. Ulusal Obezite Kongresi İstanbul'da yapıldı. Kongrenin Başkanlığı'nı yapan Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, çocukluk çağındaki obezitenin, erişkin obezlerin yüzde 30’unu temsil ettiğini belirterek, ailelerin eğitiminde ve okullarda konunun süreklilik arz eden bir sağlık sorunu olduğunun bilinmesi ve önemle ele alınması gerektiğini bildirdi.

ilknur-menlik

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, Kongre kapsamında düzenlenen Gıda Güvenliği oturumunda katılımcılara gıda sanayine ilişkin bilgi aktardı.

Elmacıoğlu, Sağlık "Bedensel, ve ruhsal olarak tam iyi olma hali"

funda-elmaci-oglu-2

Prof. Dr. Elmacıoğlu, kongreye ilişkin yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün, sağlığı “bedensel ve ruhsal olarak tam iyi olma hali” şeklinde tanımladığını ifade etti.Kongre katılımcıları olarak toplumu bilimsel veriler ışığında bilgilendirerek, sağlık ve iyilik halinin gelişimine katkı sağlamayı temel sorumluluk olarak gördüklerine işaret eden Elmacıoğlu, şöyle devam etti:

“Tüm dünyada ve ülkemizde beslenme, sağlıksız yönde değişmektedir ve yüksek enerji yoğunluklu beslenme modeli günlük yaşantımıza girmiştir. Son yıllarda küresel bir sorun haline gelen obezite, beraberinde getirdiği tip 2 diyabet, dislipidemi, hipertansiyon gibi önemli sağlık problemleriyle artık hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin kökeninde beslenmeye, çevresel faktörlerle yaşam biçimine ve genetik yatkınlığa dikkat çekilmektedir. Tip 2 diyabetlilerin yüzde 80-85’i obezdir ve diyabet, Birleşmiş Milletlerin acil tedbir kararları aldığı, dünyadaki tüm toplumlarda ve ülkemizde en yaygın hastalıklardan birisidir. Yine dolaşım sistemi bozukluklarına yol açan risk faktörlerinin dislipidemi ve obezite olduğu bilinmektedir.”

Details

Start
09 Dec, 2016 00:00
End
09 Dec, 2016 00:00
Event Category

Organizer

Venue

All Events

Close