Events

31Jan Türkiye-Çekya Tarım İş Forumu

Türkiye-Çekya Tarım İş Forumu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile yaşanan sürecin, tarım ticaretinde çeşitlilik olması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Çelik, eski adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya ile Gümrük Birliği’ni daha iyi değerlendirerek tarım ticaretini geliştirmeyi istediklerini kaydetti.

Türkiye-Çekya Tarım İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) organizasyonuyla Ankara’da toplandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile eski adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya Tarım Bakanı Marian Jurecka'nın katılım sağladığı Forum'da TGDF'yi Genel Sekreter İlknur Menlik temsil etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile yaşanan sürecin, tarım ticaretinde çeşitlilik olması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Çelik, eski adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya ile Gümrük Birliği’ni daha iyi değerlendirerek tarım ticaretini geliştirmeyi istediklerini kaydetti.

Türkiye-Çekya Tarım İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) organizasyonuyla Ankara’da toplandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile eski adı Çek Cumhuriyeti olan Çekya Tarım Bakanı Marian Jurecka'nın katılım sağladığı Forum'da TGDF'yi Genel Sekreter İlknur Menlik temsil etti.

“Çekya açık kalple size yaklaşıyor”

Çekya Tarım Bakanı Marian Jurecka ise insanların susuz 3 gün, gıdasız 30 gün dayanabileceğine dikkat çekerek, tarım bakanları olarak görevlerinin, diğer bakanlardan daha önemli olduğunu söyledi. Çekya küçük bir ülke olsa bile ekonomisiyle önemli bir ülke olduğunun altını çizen Jurecka, tarım alanında özellikle arazilerin işlenmesinde birçok buluşun ülkesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Kendisine 40’dan fazla tarım ve gıda sektörü temsilcisinin eşlik ettiğini belirten Çekya Tarım Bakanı Jurecka, ülkesinin Türkiye’ye AB’den en fazla sığır ihraç eden ülke olduğunu kaydetti. Jurecka, “Başarılı olan ticaretin devam etmesi önemlidir. Ticaret, insanların ve dostların ilişkisidir. Çekya açık kalple size yaklaşıyor” diye konuştu.

“Tarım, stratejik alan”

Konuşmasına dünyada en fazla istihdam sağlayan sektör olan tarımın stratejik bir alan olduğunu vurgulayarak başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, günümüzde tarım alanlarının azaldığı, doğal kaynakların kirlendiği bir süreç yaşandığını söyledi. Dünyadaki 2 milyar insan aç iken, 600 milyon insanın ise obez olduğunu belirten Çelik, 39 ülkede gıdaya erişimde sorun yaşandığını, buna karşın küresel tahıl stoklarının 500 milyon tona ulaştığını bildirdi. Çelik, zengin ülkelerde 222 milyon ton gıda israf edilirken, Sahra Altı Afrika’da üretilen gıda miktarının 220 milyon ton olduğuna dikkat çekti.

Gıda savaşları uyarısı

Dünya nüfusunun beslenmesi için 2050’da gıda üretiminin yüzde 60 artırılması gerektiğine vurgu yapan Bakan Çelik, “Aksi halde dünyayı gıda savaşlarının beklediğini bilmek için kahin olmaya gerek yok” dedi.

Bu yıl uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi ile 59 milyarlık tarımsal hasılanın artırılmasını hedeflediklerini bildiren Çelik, Gürcistan, İran ve Ukrayna ile yapılan, Çekya ile devam eden Tarım İş Forumları ile kazan-kazan anlayışı içerisinde ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye-Çekya dış ticareti

Türkiye ile Çekya arasındaki dış ticaretin son 10 yılda 3 milyar dolara yükseldiğini, bunun 5 milyar dolara çıkartılmasını hedeflerini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“İki ülke ticaretinde tarımın payı sadece yüzde 4. Bugün 126 milyon dolar seviyesindeki tarım ticaretimizi artırmayı istiyoruz.

Rusya ile yaşadığımız süreç, tarım ticaretini çeşitlendirmemiz gerektiğini gösterdi. Gümrük Birliği’ni daha iyi değerlendirerek Çekya ile ticaretimizi geliştirmeyi planlıyoruz. Bu, üçüncü ülkelere yönelik ortaklıklar konusunda da yararlı olacaktır.”

Konuşmasının sonunda “Çalışmak olmadan pasta olmaz” anlamındaki Çek atasözünü Çekçe dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bizim de, ‘Emeksiz yemek olmaz’ atasözümüz vardır. Tarım İş Forumu ile tarım ticaretinde yeni bir dönem başlayacağına inanıyorum” sözleriyle bitirdi.

Details

Start
31 Jan, 2017
End
31 Jan, 2017
Event Category

Organizer

Venue

Address
Ankara
All Events

Close