Events

27Nov

TGDF, Türkiye – Ukrayna Tarım İş Forumuna katıldı

Türkiye tarım ve gıda sektöründen temsilciler, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Türkiye – Ukrayna Tarım İş Forumu’nda muhataplarıyla bir araya geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Türkiye’nin Ukrayna ile gerek kilit coğrafi konumu, gerek ekonomik ve ticari potansiyeli nedeniyle ilişkileri geliştirmek istediğini belirtti.

turkiye-ukrayna-tarim-is-forumu-2-gidahatti

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Türkiye – Ukrayna Tarım İş Forumu’na Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Ukrayna Tarım ve Gıda Bakan Yardımcısı Olga Trofimtseva, Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadly Chyzhykov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sayman üyesi Faik Yavuz, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik ve iki ülkeden sektör temsilcileri katıldı.

TOBB Sayman üyesi Faik Yavuz ise Ukrayna’nın Avrupa’nın ekmek sepeti olarak adlandırıldığını anımsatarak, “Ukrayna dünyanın en verimli siyah toprağının üçte birine sahiptir” dedi.

Gennadly Chyzhykov: 200 milyon insanı doyuracak üretim potansiyeline sahibiz

turkiye-ukrayna-tarim-is-forumu-gidahatti

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadly Chyzhykov , 45 milyon nüfusa sahip olduklarını ve 200 milyon insanı doyuracak üretim potansiyeli taşıdıklarını kaydetti. Teknoloji transferine ihtiyaç duyduklarını bildiren Chyzhykov, Türkiye’den gelen 200’den fazla şirket temsilcisini ağırlamaktan memnun olduklarını ve işbirliği için müsait bir ortam olduğunu ifade etti.

Türkiye – Ukrayna Genel Ticareti

2015 yılı sonu itibariyle iki ülke arasındaki genel ikili ticaret hacmi 4,6 milyar dolar. Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatı 1,1 milyar dolar, ithalatı ise 3,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Türkiye, Ukrayna için önemli bir ticari ortak. Ukrayna, toplam ihracatının yaklaşık %10’unu Türkiye’ye yaparken, toplam ithalatının ise %3’ünü Türkiye’den gerçekleştiriyor.

Türkiye – Ukrayna Tarımsal Ticareti

2015 yılında Türkiye Ukrayna’ya 148 milyon dolarlık tarım ürünleri ve gıda ihracatı yaparken, Ukrayna’dan 915 milyon dolarlık ithalat yaptı. İki ülke arasında toplam tarımsal ticaret hacmi yaklaşık 1,1 milyar dolar. Ukrayna, Türkiye’nin tarımsal ithalatında ikinci ülke konumunda.

Details

Start
27 Nov, 2016 00:00
End
28 Nov, 2016 00:00
Event Category

Organizer

Venue

Address
Ukrayna
All Events

Close