Events

08Dec TGDF Başkanı Şemsi Kopuz Gıda ve İçecek Sanayinin Üst Düzey Yöneticileri ile biraraya geldi

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz Gıda ve İçecek Sanayinin Üst Düzey Yöneticileri ile biraraya geldi

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, 2016 yılını değerlendirme ve 2017 yılı sektör çalışmalarının yol haritası hakkında görüş alış verişinde bulunmak amacıyla "Gıda ve İçecek Sanayi" üst düzey yöneticileri" ile biraraya geldi.

tgdf-sanayi-irtibat-komiyonu

İstanbul'da gerçekleşen "TGDF 2016-2017 Değerlendirme Toplantısı"nda gıda ve içecek sanayinin öncü kuruluşlarının CEO'ları ve üst düzey yöneticileri katıldı.

tgdf-sanayi-toplanti-4

Şemsi Kopuz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada "Bildiğiniz gibi 2016 zor bir yıl oldu. 2017’de kolay bir yıl olmayacağa benziyor. Sadece ülkemizde değil, küresel ekonomide de dalgalanmalar ve belirsizlikler hakim. Bunların nasıl ve ne zaman son bulacağı da belli değil.Tabii bu belirsizlik, genel olarak baktığımızda başta tarım olmak üzere tüm gıda zincirini global düzeyde de derinden etkilemekte. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ne yazık ki yapısal sorunların çözümü daha çok zaman alıyor ve daha maliyetli oluyor.

tgdf-toplanti-7

Türk tarımının bugün genel yapısına baktığımızda devletin destekleme politikalarının günlük siyasete ziyadesiyle alet edildiğini ve artık desteklerin sürdürülemez bir hale geldiğini görüyoruz. Nitekim Türkiye’ye ilişkin global öngörülere incelendiğinde, temel olarak karşımıza -destekleme mekanizmalarının- ciddi manada gözden geçirilmesi gerektiği başlığı çıkıyor.Tabii topraktan başlayan sorun, zincirin tüm halkalarında da sürdürülebilirliği ciddi manada riske atıyor." dedi.

tgdf-sanayi-toplanti-6

Şemsi Kopuz sözlerine şöyle devam etti; "TGDF’nin 2017’ye ilişkin stratejik kurgusu, öncelikle şirketlerimiz için daha öngörülebilir bir ortam hazırlamaya yardımcı olmayı hedeflemekte.Bu çerçevede sizlerin bu stratejik kurguya ilişkin öngörüleriniz ve değerlendirmeleriniz bizim için son derece kıymetli.  Bu noktada bir hususun altını kalın kalın çizmek istiyorum. TGDF Sanayi Komisyonu üyesi şirketlerimizin temsilcileri, yıl boyunca büyük bir özveriyle ciddi bir mesai harcadılar ve çalışmalarımıza maddi, manevi büyük katkı sağladılar. Ben öncelikle tüm temsilcilere ve Sanayi Komisyonu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Sanayi İrtibat Kurulu’ndaki ruhun ben çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Zira bugüne kadar bu kurula hiçbir şirket, kendi ajandasını taşımadı, dikte etmeye çalışmadı ve sektörümüzün ortak gündemi olan gıda güvenliği, haksız rekabetin önlenmesi, çevrenin korunması perspektifinden çalışmalara katkı sundu."

tgdf-sanayi-toplanti

Toplantıda konuşan TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz ;"2016 ajandamızda sektörümüzü yakından yatay ve dikey mevzuat çalışmalarının önemli yer tuttuğunu söylemem lazım. İşlenmiş gıdaların tüketimine ilişkin olarak kamu otoritesi tarafından gündeme getirilen düzenlemeler de, ajandamızdan hiç düşmeyen gündem maddeleri olarak kalmaya devam etti. TGDF, sektörümüzü ilgilendiren tüm konularda, sanayinin görüş ve önerilerinin tek bir ses olarak dile getirilmesinde önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bu amaçla, özellikle mevzuat düzenlemelerinde, başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili Bakanlıklar ve sektör paydaşlarıyla sürekli temas halinde olduk, çalışmalarda yer alarak görüşlerimizi seslendirdik. TGDF Sanayi İrtibat Kurulu olarak, 2017 yılında uygulamaya konulacak Milli Tarım Projesi’nin uygulamasını dikkatle takip edeceğiz." dedi.

tgdf-sanayi-10

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, TGDF 2017 çalışma planlarına ilişkin gerçekleştirdiği sunumda, " Hedefimiz sektörün topyekün tek ses olmasını sağlayacak ortamın oluşması. Bu amaçla global ve ulusal ölçekte tüm otoriterleri yakından takip ediyor ve sektör için erken aksiyon sistemi kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Details

Start
08 Dec, 2016
End
08 Dec, 2016
Event Category

Organizer

Venue

All Events

Close