TÜSİAD "Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu" Konferansı düzenledi

TÜSİAD "Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu" Konferansı düzenledi

TÜSİAD “Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu” Konferansı düzenledi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen “Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu” Konferansı, 28 Eylül’de yapıldı.

tusiad-faruk-celik-gidahatti

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes’in açılış konuşmasıyla başlayan konferansta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım ve gıda sektörlerinde verimlilik ve gıda enflasyonu konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Konferansın açılışında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, uluslararası kurumların tahminlerine göre, 2050 yılında, son bin yılda üretilenden daha fazla gıda üretilmesi gerekeceğinin altını çizdi.

“Peki bu gıda talebini karşılamak, gezegenimizin şartları ve üretim şablonlarımızla mümkün mü? En temel ihtiyacımız olan gıdaya erişmede ne tür tehditlerle karşı karşıyayız?” sorularını dile getiren Symes, sözlerini şöyle sürdürdü:

En büyük tehdit iklim değişikliği!

tusiad-cansen-basaran-symes-gidahatti

“Gıdayı üretme noktasında en büyük tehdidi iklim değişikliği olarak görmek gerekir. Bu tehdit artık belli ülkelerin ya da bölgelerin sorunu olmaktan çıktı. Sınır tanımıyor. Gezegeni tümüyle etkiliyor.

Avrupa Birliği’nin tahminine göre 2080 yılına kadar gerçekleşecek 2.5ᵒC’lik bir sıcaklık artışı 50 milyona yakın insanı açlık riskiyle karşı karşıya bırakacak. Geçimini topraktan kazanan dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si de iklim değişikliğinden ekonomik olarak ciddi bir şekilde etkilenecek.”

Close