Türkiye Gıda ve İçecek Sektörü net ihracatçı konumunu sürdürüyor

Türkiye Gıda ve İçecek Sektörü net ihracatçı konumunu sürdürüyor

Türkiye Gıda ve İçecek Sektörü net ihracatçı konumunu sürdürüyor

TGDF’nin hayata geçirdiği Dijital Veri Paneli’nde ilk veriler sektör profesyonellerinin kullanımına sunuldu. Sektörün net ihracatçı konumunu güçlü şekilde sürdürmesi ve hububat sektöründeki ithalatın artması, ilk göze çarpan detaylar oldu.

TGDF’nin Dijital Veri Paneli, resmi TÜİK verilerine dayanıyor. Verilerin güvenilir olmasının yanı sıra, TÜİK’in verileri 1 – 2 ay sonra yayınlaması nedeniyle en güncel veriler Eylül 2019’a ait.

Güncel veriler ne diyor?

TGDF Dijital Veri Paneli’nin en güncel haline baktığımızda, Türkiye Gıda ve İçecek Sektörü’ne ait Eylül 2019 Dış Ticaret verileri bize yıllık ihracatın 12,42 milyar dolar, ithalatın ise 9,34 milyar dolar olduğunu, sektörün 3,09 milyar dolarlık dış ticaret dengesi ile net ihracatçı konumunda bulunduğunu gösteriyor.

Birim ihracat değeri (1.040 dolar) ile birim ithalat değer (452 dolar) arasındaki fark da veriler arasında göze çarpıyor.

İthalatı ve ihracatta öne çıkanlar

2019’un ilk 9 ayı itibariyle mevcut ihracat seviyesine bakıldığında ilk 3 sırada Şeker ve Şekerli Mamuller (1,3 milyar dolar), Yaş Meyve (1,0 milyar dolar) ve Sert Kabuklu Meyveler Sektörleri (0,9 milyar dolar) yer alıyor. İthalatta ise ilk 3 sırada Hububat Ticareti (2,3 milyar dolar), Hayvan Yemi (1,9 milyar dolar) ve Bitkisel Yağ Sektörleri (1,6 milyar dolar) yer alıyor.

2019 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yıla göre ihracatı en çok artan 5 sektör; Sert Kabuklu Meyveler, Şeker ve Şekerli Mamuller, Balıkçılık ve Su ürünleri, Kakao ve Çikolata sektörü, Süt ve Süt Sektörü olarak sıralanıyor.

2019 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yıla göre ithalatın en çok arttığı 5 sektör ise Hububat, Un, Bitkisel Yağ, Makarna ve Sebze sektörü olarak öne çıkıyor.

2019 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yıla göre Canlı Hayvan Ticareti Sektörü ithalatının 859 milyon dolar azalmış olması da dikkat çekici bir bulgu. İhracatta ise Yaş Meyve Sektörü önceki yıla göre 200 milyon dolarlık düşüşle öne çıkıyor.

En çok ticaret yapılan ülkeler

Gıda ve İçecek Sektörlerinin 2019 yılının ilk 9 ayındaki ülke bazlı dış ticaret verilerini incelediğimizde ise en çok ihracat yaptığımız 5 ülkenin Irak, Almanya, Rusya Federasyonu, ABD ve İtalya olduğunu görüyoruz.

En çok ithalat yaptığımız 5 ülke ise Rusya Federasyonu, Ukrayna, Brezilya, Malezya ve Hollanda şeklinde sıralanıyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz veriler ve çok daha fazlası, belirli aralıklarla güncel olarak TGDF internet sitesinde yayınlanacak…

Close