Pazar, Mart 01, 2015
TGDF - Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu
Sürdürülebilir Tarım Sürdürülebilir Gıda Üretimi Sürdürülebilir Gıda Güvenliği Sürdürülebilir Tüketim Sürdürülebilir Sorumluluğumuz

Gıda sektörü, Türkiye’nin lideri olmaya aday

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Rint Akyüz, gıda sektörünün Türkiye’nin en büyük sektörü olmayı amaçladığını ve 10 yıl iç inde bu hedeflerini gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından düzenlenen ve gıda alanında yetkin, yerli ve yabancı pek çok ismi buluşturan “Global Gelecek Global İşbirliği” Kongresi İzmir Çeşme’de devam ediyor. 

Kongrede konuşan TGDF Başkan Vekili Rint Akyüz, gıda sektörünün Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörü olduğuna dikkat çekerek hedeflerinin Türkiye’nin en büyük sektörü olmak olduğunu söyledi. Akyüz, başkan vekili olduğu federasyonun 1999 yılında kurulmasına rağmen geçen sürede çok önemli adımlar attığını dile getirdi. TGDF’nin dört ana konuda odaklandığını belirten Akyüz, bunların gıda güvenliği, yenilenebilirlik, tüketici hakları ve ticari rekabet olduğunu dile getirdi. 

Sektörün rakamlarına ilişkin bilgi de veren Akyüz, 34 bin 781 işletme bulunan sektörde 34 bin 315 işletmenin gıda, 466 işletmenin de içecek konusunda faaliyet gösterdiğini belirtti. Sektörün direkt olarak 328 bin 653 kişinin istihdamını sağladığına işaret eden Akyüz, “dolaylı olarak 1 milyon kişinin istihdamını sağlayan bir sektörüz” diye konuştu. 
Gıda sektörünün dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden olan Türkiye’nin bu başarısında önemli bir payı olduğuna işaret eden Akyüz, bu tezini, “Türkiye ekonomisi 2010 yılında yüzde 16 oranında büyürken gıda ve içecek sektörü yüzde 18.1 oranında büyümüştür” sözleriyle açıkladı. GSMH içinde gıda sektörünün payının da yüzde 20.1 olduğunu belirten Akyüz, “34 bin 781 işletme, 328 bin 653 çalışan ve 3 milyar 279 milyon dolar dış ticaret fazlası yaratan sektörümüz Türkiye’nin en büyük dördüncü sektörüdür. Hedefimiz 10 yıl içinde en büyük sektör olmaktır” dedi. 

Kongrenin oturum başkanlığını yapan Hürriyet Gazetesi Tüketici Köşesi Yönetmeni Erkan Çelebi de Tüketici Köşesine 18 yıl önce başladığında 30’lu yaşlarda olduğunu ve kendisine “abi” denilmesinden hoşlanmadığını ancak aradan geçen süre içinde “amca” olduğunu söyledi. İlk yıllarda çok önemli yanlışlıklar yaşandığını, o dönemde bir Tüketici Yasası bile olmadığını belirten Çelebi, ancak bugünlere gelindiğinde çok mesafe alındığını dile getirdi. Çelebi, “20 yıl önce Japonya’ya gittiğimde yumurtaların üzerinde mühür görmüştüm ve şaşırmıştım. 5 – 6 yıl önce bizim yumurtalarımız da son kullanma tarihi anlamında mühürlenmeye başladı. Her alanda ileriye gittik” dedi. 

“Sürdürülebilir Ticaret, Rekabet ve Etik” başlığı altındaki oturumda konuşan Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Dış Hizmetler Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ralph Gifford da konuşmasında ülkesinden örnekler verdi. Gıda sektörünün dünya ölçeğinde olmasını istedikleri yerde olmadığını dile getiren Gifford, bunu “artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamama” olarak açıkladı. Ülkesinde 10 yıllık temel öngörüler raporu hazırlandığını, son rapora göre pek umut veren gelişmeler öngörülmediğini belirten Gifford, en önemli olumsuz gelişmenin global düzeydeki kriz olduğunu belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyüdüklerini hatırlatan Gifford, bunun 2020 yılından itibaren gelişmekte olan ülkelerin iki kat büyüyeceğini ve gıda talebini iki kat artıracağını söyleyerek “orta sınıf gelişecek ve talebi artacak. Bu 20 bin dolar olan hane halkı gelirinin dörtle çarpılması demek. Bunu karşılayabilecek miyiz?” diye sordu.

Gifford, euro ve doların düşüşünü öngördüklerini ve bunun yaratacağı sorunlara da hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. 

Toplantıda konuşan Kalkınma Bakanlığı DPT Tarım Dairesi Başkanı Mehmet Tarakçıoğlu, Rekabet Kurumu Kurul üyesi Dr. Murat Çetinkaya ile Toprak Mahsulleri Ofisi Ticaret Dairesi Başkan Vekili Tunç Necipoğlu, kurumlarının yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdiler